Rodzina i rodzinne czytanie to motywy przewodnie rozpoczynającego się w czwartek w uzdrowisku Rabka 3. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. Wydarzenie jest okazją do spotkania z wybitnymi autorami książek dla dzieci m.in. Asą Lind, Grzegorzem Kasdepke czy Kęstutisem Kaspraviciusem.
Jak powiedziała PAP organizatorka wydarzenia Iwona Haberny, na festiwal przyjedzie 33 twórców literatury dziecięcej. „Rabczański festiwal to wyjątkowa okazja dla osób poszukujących niebanalnego pomysłu na wakacje, które mogą być nie tylko okazją do wypoczynku, ale także do rozwoju własnej kreatywności” – powiedziała Haberny.
„Do uzdrowiska przyjadą ludzie, którzy kochają książki i chcą twórczo spędzić wolny czas. Oprócz autorów będzie można także spotkać ilustratorów bajek i aktorów” – dodała.
Gwiazdą festiwalu będzie Asa Lind, szwedzka autorka pisząca dla dzieci, znana w Polsce z książek o „Piaskowym Wilku”. W rabczańskiej bibliotece będzie można podziwiać ilustracje do bajek litewskiego artysty i pisarza Kęstutisa Kasparaviciusa. Ten artysta będzie również prowadził warsztaty dla dzieci i będzie towarzyszył najmłodszym czytelnikom podczas pleneru malarskiego.
W Rabce będzie można spotkać także znanych polskich autorów książek dla dzieci, między innymi: Barbarę Gawryluk, Grzegorza Kasdepke, Joannę Krzyżanek, Joannę Olech i Elżbietę Pałasz.
Codziennie wieczorami w Parku Zdrojowym dzieci będą miały okazję do słuchania bajek czytanych przez znanych aktorów: Piotra Cyrwusa, Tomasza Schimscheinera, Jolantę Fraszyńską i Jana Peszeka.
Festiwalowi towarzyszy szereg ciekawych wydarzeń. Atrakcyjnie zapowiadają się warsztaty muzyczne dla rodzin. Uczestnicy będą mogli skomponować własne utwory wykonywane na prostych, akustycznych instrumentach etnicznych, takich jak anklung, tungdrum czy sanza. „Do tego nie trzeba znać nut, wystarczy mieć poczucie rytmu” – przekonywał muzyk, współorganizator wydarzenia Piotr Kolecki.
W sobotę wieczorem w Muzeum im. Władysława Orkana odbędzie się koncert „teatru dźwięku” – grupy „Pathman”. „Koncerty teatru muzycznego to spotkania ze światem dźwięku. Z takiego koncertu słuchacze zapamiętają nie przeboje, a przeżycie muzyczne” – wyjaśnił Kolecki.
W Sali wypoczynkowej uzdrowiska Rabka będzie można podziwiać ponad 160 ilustracji książkowych grafików z całej Polski m.in. Bohdana Butenkę, Jana Lenicę, Jana Młodożeńca, Janusza Stannego, Olgę Siemaszko czy Józefa Wilkonia.
Jedne z rodzinnych warsztatów prowadzą pracownicy warszawskiego Muzeum Książki Dziecięcej. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty wokół książki zatytułowane „Banany z cukru pudru”, które poprowadzą Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska. Będzie można zapoznać się, jak wyglądało dzieciństwo w Warszawie w latach 1930–1960.
W Muzeum Orkana będzie można podziwiać zbiory zabawek ludowych, którymi dawniej bawiły się wiejskie dzieci, a podczas warsztatów dzieci będą mogły zrobić własną szmacianą zabawkę.
Twórca komiksów Tomasz Samojlik zaprezentuje tajniki tworzenia komiksu czy filmu animowanego.
W Muzeum Zbójników i Górali odbędą się warsztaty twórcze, w oparciu o gorczańskie legendy. W pracowni ceramicznej dzieci będą mogły ulepić z gliny swojego ulubionego bajkowego bohatera. W Teatrze Lalek „Rabcio” dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach lalkarskich.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na warsztaty konieczne są wcześniejsze zapisy, których dokonać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju.
Festiwal jest finansowany przez miasto Rabka-Zdrój, a wydarzenie organizują: Miejska Biblioteka Publiczna i Agencja Promocyjna OKO. W organizację włączają się niemal wszystkie miejscowe instytucje, m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Uzdrowisko Rabka, szkoły, muzea, teatry oraz miejscowi twórcy. Pomagają także instytucje zagraniczne: Ambasada Szwecji, Goethe Institut, Instytut Kultury Litewskiej, British Council i Włoski Instytut Kultury.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)
szb/ mow/