Katowice dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To dowód na to, że strategia miasta polegająca na inwestowaniu w kulturę przynosi efekty - uważa prezydent Katowic Marcin Krupa.
"Decyzją Iriny Bokovej, dyrektor generalnej UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki" - poinformował w piątek Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów.
"Od dawna jesteśmy przekonani, że Katowice są miastem muzyki. Tytuł przyznany przez UNESCO jest dla nas najlepszym potwierdzeniem, że mieliśmy rację. To również dowód na to, że strategia miasta polegająca na inwestowaniu w kulturę przynosi efekty" - powiedział cytowany w komunikacie prezydent Krupa.
Kałębasiak zaznaczył, że "UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego w Katowicach – silnych muzyką poważną, dumnych ze swojego wkładu w rozwój polskiego jazzu i bluesa, szczycących się najlepszymi festiwalami muzyki alternatywnej i elektronicznej".
Katowice są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych był Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury.
"Tytuł zawdzięczamy twórczym ludziom związanym z Katowicami, na czele z wybitnymi kompozytorami już na zawsze stanowiącymi część historii miasta – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem" - poinformowano w piątek.
Katowice są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych był Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury.
Tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy. Przynależność do tej prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych umożliwia m.in. współpracę między miastami w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć czy opracowaniu długofalowej strategii rozwoju miasta w konkretnej dziedzinie sztuki.
Katowice kandydując do Sieci mogły liczyć na wsparcie silnych sojuszników. Kandydaturę poparł Polski Komitet ds. UNESCO oraz Kraków – Miasto Literatury, z którego doświadczeń Katowice korzystały.
Skutecznie pozyskały także, jak zaznaczono, przychylność i poparcie wszystkich członków Sieci Miast Muzyki, które opiniowały wnioski. W Radzie Honorowej Komitetu Poparcia znaleźli się kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, pianista i nauczyciel akademicki prof. Andrzej Jasiński i pianistka Anna Górecka.
W Katowicach swoją siedzibę ma Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; działają tam też m.in. Filharmonia Śląska, chór Camerata Silesia, Kwartet Śląski i wiele mniejszych zespołów.
Ponadto w stolicy woj. śląskiego rocznie odbywa się blisko 30 festiwali muzycznych, m.in. te największe jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Wciąż żywa jest również tradycja muzykowania amatorskiego m.in. w orkiestrach dętych i chórach amatorskich.
Początki starań o dołączenie do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych sięgają 2010 r. i związane są z konkursem na Europejską Stolicę Kultury 2016, w którym Katowice wzięły udział (ostatecznie tytuł ten otrzymał Wrocław).
Obecnie tytuł Miast Muzyki UNESCO posiadają: Bogota (Kolumbia), Sewilla (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Glasgow (Wielka Brytania), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Hamamatsu (Japonia) oraz niemieckie Mannheim i Hannover.
Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, czy doświadczeniami. Miasta mogą realizować te idee poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, design, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. Wszystkie miasta mające "tematyczne" tytuły przyznawane przez UNESCO tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network).
Członkostwo Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przyniesie, jak poinformowano w piątek, "liczne korzyści jego mieszkańcom". "Rozpoznawalna na całym świecie marka Miasta Muzyki będzie znakiem jakości życia muzycznego w Katowicach. Stanie się nową zachętą przyciągającą do miasta gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki" - zaznaczono.
Obecność Katowic w Sieci Miast Kreatywnych oznacza również "jeszcze więcej wyjątkowych propozycji zaspokojenia muzycznej pasji, także dzięki współpracy Katowic z innymi miastami Sieci". Już teraz planowany jest m.in. koncert znakomitego zespołu flamenco z samej kolebki tego gatunku – Sewilli – na rozpoczęcie Art Naif Festivalu czy "wydarzenie łączące koncert hip-hopowy
z poetyckim slamem" przygotowywany we współpracy Katowic, Krakowa, Mannheim oraz Heidelbergu – Miast Muzyki i Miast Literatury.
Tytuł Miasta Muzyki jest dla Katowic ukoronowaniem procesu przemiany z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych.
akp/ ktp/ par/