Najpiękniejsze piosenki światowego kina znajdą się w programie niedzielnego koncertu 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Zaprezentuje je Kukla Band pod dyrekcją i w autorskim programie pochodzącego z Rzeszowa Zygmunta Kukli.
W zamkowym parku w niedzielny wieczór wystąpią wokaliści: Katarzyna Cerekwicka i Piotr Tazbir oraz soliści scen operowych: mezzosopranistka Monika Ledzion i tenor Paweł Skałuba. W ich wykonaniu zabrzmią najbardziej znane i najpiękniejsze piosenki z takich filmów jak m.in.: „Bodyguard”, „Titanic” „Notting Hill”, „Robin Hood”, „Dirty Dancing”, czy z serii o agencie 007 Jamesie Bondzie.
Będzie to drugi koncert plenerowy tegorocznego festiwalu. Cieszą się one największą popularnością wśród publiczności, dlatego organizatorzy festiwalu w tym roku przewidzieli dwa takie wydarzenia.
Pierwszym z nich będzie koncert inauguracyjny łańcucki festiwal. Na scenie plenerowej, ustawionej w zamkowym parku, w sobotę wieczorem zostanie wystawiona jedna z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Będzie to pierwsza opera w historii łańcuckiego festiwalu.
Wystąpią chór i soliści Opery Krakowskiej, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego.
Tegoroczny festiwal potrwa tydzień, do 30 maja. W jego ramach odbędzie się łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Jednym z nich będzie koncert poświęcony muzyce z przedstawień teatralnych. Wykona je znana polska aktorka Krystyna Janda z towarzyszeniem zespołu muzycznego.
W czasie festiwalowego tygodnia zabrzmi muzyka renesansu, baroku, okresu klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesne kompozycje. W programie nie zabraknie też włoskich kantat i pieśni. Przed festiwalową publicznością wystąpią artyści światowej sławy. Wśród nich skrzypek Piotr Pławner, sopranistka Olga Pasiecznik, mezzosopranistka Ewa Podleś, pianista jazzowy Włodek Pawlik z zespołem.
Większość koncertów odbywać się będzie – tradycyjnie - w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich. Będą także wieczory muzyczne w Filharmonii Podkarpackiej, w kościele w Łańcucie czy w zamkowym parku.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka (dawniej Państwowa Filharmonia) im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ par/