Uznawany za jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, Rosjanin Maxim Vengerov będzie gwiazdą piątkowego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015.
"Gdańsk jest jednym z moich muzycznych domów, przyjeżdżam tu często" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Gdańsku artysta. Vengerov zagrał w Gdańsku po raz pierwszy w 2008 r.
Melomani usłyszą koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa, w pierwszej, najtrudniejszej do wykonania wersji pochodzącej z 1904 r. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin tego najwybitniejszego fińskiego kompozytora epoki romantyzmu.
"To jeden z najpiękniejszych koncertów na skrzypce w historii literatury skrzypcowej. Jednocześnie jest to utwór bardzo wymagający i trudny technicznie dla wykonawców" - ocenił dziennikarz muzyczny "Radia Gdańsk" Konrad Mielnik, który poprowadzi finałowy koncert.
Światowej sławy skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jonathana Bretta, zaliczanego do grona najwybitniejszych brytyjskich dyrygentów młodego pokolenia. Pierwotnie, w tej roli miał wystąpić Vag Papian, rosyjski dyrygent i pianista, pierwszy dyrygent Armeńskiej Orkiestry Symfonicznej, który jednak we wtorek musiał odwołać swój występ.
W programie piątkowego koncertu znajdą się także opus 34. "Kaprysu hiszpańskiego" Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz fragment V Symfonii B-dur Sergiusza Prokofiewa.
Maxim Vengerov jest zaliczany do najwybitniejszych żyjących skrzypków i do najbardziej wszechstronnych muzyków.
Urodził się 20 sierpnia w 1974 r. w Nowosybirsku. Matka była śpiewaczką, ojciec pierwszym oboistą w miejscowej filharmonii. Kształcił się w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie.
Jako 10-latek (w 1984 r.) Vengerov wyjechał po raz pierwszy za granicę - do Polski, zdobywając I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. "Wydawało mi się, iż Polska leży na krańcu świata. Takich podróży się nie zapomina, nic więc dziwnego, że zawsze z serdecznością myślę o Polsce" - mówił po latach w jednym z wywiadów.
W 1990 r. muzyk zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie.
Vengerov odbył dwuletnie studia nad skrzypcami barokowymi i repertuarem tej epoki. Artysta nie ogranicza się tylko do skrzypiec. Jego uwagę przyciąga również altówka, sztuka improwizacji jazzowej i dyrygentura. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na "Ex-Kreutzer Stradivari" z 1727 r. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.
Vengerov będzie przewodniczącym jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku - najstarszego na świecie konkursu skrzypcowego. (PAP)
rop/ agz/