75 wiolinistów z 24 krajów świata zaprezentuje się podczas XIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, który rozpoczął się w czwartek w Lublinie.
„Ten konkurs to przede wszystkim spotkanie utalentowanej młodzieży z całego świata. O każdym konkursie decydują jego laureaci. Jeśli spotykamy wybitnych skrzypków na świecie, to wielu z nich w życiorysie będzie miało odnotowane, że brało udział w konkursie w Lublinie” - powiedziała na konferencji prasowej Teresa Księska-Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, które organizuje konkurs.
Konkurs w Lublinie odbywa się co trzy lata. Wśród jego laureatów są znani w świecie wioliniści tacy jak: Maksim Wengerow, Wiktoria Mułłowa, Wadim Repin, a także Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Joanna Kurkowicz.
W tegorocznej edycji konkursu bierze udział 48 skrzypków w grupie młodszej - do 18 lat oraz 27 w grupie starszej - do 23 lat. Przyjechali z 24 krajów, m.in. z USA, Kanady, Tajwanu, Singapuru, Chin, Japonii, Włoch, Niemiec, Finlandii, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi, Polski.
Konkurs podzielony jest na trzy etapy. W pierwszym etapie uczestnicy grają utwory na skrzypce solo, wybrane spośród dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Niccolo Paganiniego, Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego. W etapie drugim zagrają sonaty na skrzypce i fortepian (m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwika van Beethovena) a także dowolny utwór wirtuozowski. W etapie trzecim wioliniści będą grali koncert na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu wybrany z listy propozycji, na której znalazły się koncerty m.in. Lipińskiego, Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego.
Występy młodych wiolinistów oceniać będzie międzynarodowe 15-osobowe jury złożone z wybitnych skrzypków i jednocześnie pedagogów, pod przewodnictwem prof. Zakhara Brona.
„Dzięki pracy przy tym konkursie i jego rezultatom, jest on najznamienitszy na świecie. Gdyby zebrać tych wybitnych skrzypków, którzy brali nim udział, to powstałaby ogromna encyklopedia. Jestem przekonany, że ten konkurs będzie się rozwijać i będzie dawać początek kariery wielu wybitnym skrzypkom” – powiedział Zakhar Bron.
W czwartek odbyło się losowanie kolejności występowania uczestników konkursu. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się od piątku.
Konkurs potrwa do soboty, 19 września; zakończy go koncert laureatów na Zamku Lubelskim. (PAP)
ren/ pz/