Ewa Kozik z katowickiego oddziału TVP wygrała tegoroczną, dziesiątą edycję konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za cykl filmów dokumentalnych „A życie toczy się dalej” przedstawiający dalsze losy bohaterów reportaży sprzed lat.
Nagrody wręczono podczas wtorkowej gali w Katowicach. Konkurs Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. W tym roku wpłynęło ponad 100 prac.
Jury nagrodziło Kozik za cykl 32 filmów dokumentalnych, w których zawarła archiwalne reportaże sprzed kilkudziesięciu lat i dalsze losy ich bohaterów. Wyróżnionym odcinkiem cyklu została „Ballada o Benkartku” o ostatnim śląskim fakirze.
„Docieraliśmy po części do bohaterów tych filmów, po części do ich rodzin. Próbowaliśmy pójść ich śladami, także miejsc, w których działy się te poprzednie reportaże. Staraliśmy się zobaczyć, jak toczyły się dalsze losy tych ludzi i ich dzieci, wnuków, czy ich marzenia spełniły się, czy w dalszym ciągu ich życie jest tak ciepłe i fajne, jak 30, 40, 50 lat temu. Staraliśmy się dopisać do tych historii dalszy ciąg” - mówiła Kozik.
Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone ze znanych dziennikarzy śląskich mediów. Jego pracami kierowała uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia", Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Wiceprzewodniczącym jury był red. Jan Dziadul z "Polityki". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne.
Laureatami drugiej nagrody są: zeszłoroczny laureat głównej nagrody Marcin Zasada z „Dziennika Zachodniego” za reportaż o historii powstania pierwszego kolorowego zdjęcia na Górnym Śląsku i dziejów sfotografowanej rodziny, Barbara Gruszka-Zych z „Gościa Niedzielnego” za tekst „Milimetr poniżej piekła” o kobiecie po próbie samobójczej, która założyła fundację pomagającą ludziom w depresji, oraz Józef Krzyk z „Gazety Wyborczej” za cykl artykułów o Śląsku w 1945 r.
Jury przyznało też trzy równorzędne trzecie nagrody. Otrzymali je: Ewelina Kuczmińska z telewizji TVN za reportaż „Nowa twarz Joanny” o dziewczynie po całkowitym przeszczepie twarzy, Lidia Ostałowska i Dariusz Kortko z „Gazety Wyborczej” za reportaż „Bękarty Krzywoustego” o kontrowersjach wokół Ruchu Autonomii Śląska oraz Marcin Pietraszewski, również z „Gazety Wyborczej”, za cykl artykułów o górnictwie, w szczególności za tekst „Górnik spółdzielca”.
Przyznano także dwie nagrody specjalne, które otrzymali: dziennikarz zajmujący się problematyką gospodarczą i ekonomiczną Józef Wycisk z Polskiego Radia Katowice za magazyn „Suma”, w szczególności za wydanie “Banki a firmy pożyczkowe”, oraz Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska z „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” za tekst “Sprzedawcy nadziei”.
W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężył Marcin Zasada. Nagrodzono go za wywiad z literaturoznawcą prof. Krzysztofem Kłosińskim pt. "Dla mnie śląskość jest mądrzejsza od pojęcia narodu". W poprzednich edycjach wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP - za film dokumentalny "Please Find - Henryk Mikołaj Górecki" oraz Halina Szymura również z TVP Katowice - za film dokumentalny o wybitnym kardiochirurgu prof. Zbigniewie Relidze.
Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody dziennikarskiej wyszła od dziennikarzy skupionych w działającym od ponad dziesięciu lat Stowarzyszeniu Media dla Integracji Europejskiej, którego członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze.
Inicjatorka konkursu – jedynego takiego w Polsce - Maria Trepińska, nawiązując do 10-lecia przedsięwzięcia mówiła we wtorek o pewnej już jego tradycji i roli integrowania środowiska. Zaznaczyła, że dziś w natłoku informacji na drugi plan często spadają warsztat i profesjonalizm dziennikarski. „To są te cechy, które tutaj nagradzamy” - zaakcentowała.(PAP)
akp/ mtb/ mab/ pz/