Osiem spektakli konkursowych, przygotowanych przez teatry z całego kraju zobaczą widzowie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który rozpoczyna się w sobotę w Tarnowie. Tegoroczna edycja imprezy nawiązuje do obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Festiwal zainauguruje prezentacja komedii muzycznej "Piękna Lucynda" Mariana Hemara w reż. Eweliny Pietrowiak w wykonaniu tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, który jest organizatorem wydarzenia. Komedia ta nawiązuje bezpośrednio do sztuki "Natręci" - 250 lat temu zainaugurowała nią działalność polska scena narodowa.
Wcześniej tarnowianie będą mogli posłuchać melodyjnych utworów z „Pięknej Lucyndy”, które przy Cafe Tramwaj na pl. Sobieskiego wykonają aktorzy grający w spektaklu. Wystąpią Karolina Gibki w roli Lucyndy, Kamil Urban jako Hrabia Adam Faworski oraz Piotr Hudziak, w roli Poufalskiego.
W sumie w trakcie festiwalu, do 27 września widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych, przygotowanych przez teatry z całego kraju. W programie znalazły się także spektakle towarzyszące, spotkania z aktorami i twórcami przedstawień oraz wystawy.
Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego, poinformował, że w tegorocznym konkursie znalazły się same spektakle polskich autorów. "To nawiązanie do obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Chcemy sprawdzić, jak zostaną one odebrane przez publiczność w ramach komediowej formuły festiwalu" - zaznaczył.
Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego, który organizuje wydarzenie, poinformował, że w tegorocznym konkursie znalazły się same spektakle polskich autorów. "To nawiązanie do obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Chcemy sprawdzić, jak zostaną one odebrane przez publiczność w ramach komediowej formuły festiwalu" - zaznaczył.
Oprócz "Pięknej Lucyndy" w konkursie pokazane zostaną: "Tato" Artura Pałygi w wykonaniu Teatru Bagatela w Krakowie, "Kocham" Marka Koterskiego z Teatru Nowego w Zabrzu, "Twardy gnat, martwy świat" Mateusza Pakuły z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Sąsiedzi" Michała Bałuckiego z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz "Quo Vadis" Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Podobnie jak w latach ubiegłych w festiwalowym konkursie pojawi się spektakl dyplomowy ze szkoły teatralnej - "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego z PWST w Krakowie, filia we Wrocławiu oraz przedstawienie w wykonaniu teatralnej grupy nieinstytucjonalnej - "Mąż i Żona" Aleksandra Fredro z Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy.
Spektaklem towarzyszącym będzie "Pelcia, czyli jak żyć żeby nie odnieść sukcesu" Joanny Szczepkowskiej z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Festiwal zakończy gala finałowa, podczas której zaprezentowana zostanie komedia "Hallo Szpicbródka" z Teatru Syrena z udziałem m.in. Piotra Polka i Hanny Śleszyńskiej.
Jak zapowiadają organizatorzy, każdy ze spektakli konkursowych zostanie zaprezentowany dwukrotnie, dzięki czemu zobaczy je w sumie około 5,8 tys. widzów.
Komedię oceni profesjonalne jury, w którym zasiądzie m.in. krytyk teatralny Jacek Sieradzki. Przyzna ono nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Przyznane zostaną też nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Najlepszy spektakl wybiorą także tradycyjnie widzowie w ramach osobnego głosowania publiczności.(PAP)
rgr/ agz/