Różne gatunki i style muzyczne, w tym muzyka dawna, piosenka poetycka i „z krainy łagodności”, a także rock, punk, metal złożą się na programy trzech festiwali, które w drugiej połowie sierpnia odbędą się na Podkarpaciu.
Jako pierwsze, 13 sierpnia, wystartują 6. Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”, które wcześniej nosiły nazwę Festiwal Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły”. W czasie czterech festiwalowych dni na scenach w Cisnej i w Dołżycy (Bieszczady) zabrzmią piosenki z tzw. krainy łagodności, czy muzyka poetycka, z elementami rocka, jazzu czy folku.
Jak poinformowała PAP Marta Gryczon ze Stowarzyszenia Moje Bieszczady, organizatora imprezy, wśród artystów, którzy wystąpią w tym roku dla festiwalowej publiczności znajdzie się Piotr Woźniak, Paśko z zespołem Co To, Kuba Blokesz i Robert Kasprzycki. Zagrają także takie zespoły jak Chwila Nieuwagi, Disparates i grupa U Studni.
W programie „Rozsypańca” obok koncertów muzycznych, które są największą atrakcją festiwalu, przewidziano jeszcze m.in. spotkanie z krakowskim poetą Adamem Ziemianinem, poświęcone jego wierszom; wystawę ilustracji Halszki Ziemianin; projekcje filmowe, w tym sierpniowe kino ob(d)jazdowe, gdzie zostaną pokazane filmy o Rotmistrzu Pileckim i Ince.
Nie zabraknie też tradycyjnego Kiermaszu Artystycznego i towarzyszących mu warsztatów z rękodzieła artystycznego.
Kilka dni po bieszczadzkim „Rozsypańcu” wielbiciele muzyki przeniosą się na drugi koniec województwa – do Cieszanowa, gdzie 20 sierpnia ruszy Cieszanów Rock Festiwal. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję posłuchać koncertów gwiazd niemieckiej muzyki metalowej: Helloween i Kreator, legendy polskiego punka – Dezertera czy zespołu The Animals&Friends, w skład którego wchodzą dwaj członkowie oryginalnego składu The Animals, a grupa wykonuje repertuar tego legendarnego zespołu.
Wśród artystów czterodniowego festiwalu w Cieszanowie znajdzie się jeszcze legenda polskiej muzyki zespół Pidżama Porno z Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim, czy tegoroczny laureat „Paszportu Polityki” w kategorii muzyka popularna Pablopavo, który wystąpi w trzech odsłonach: z zespołem Vavamuffin, jako Pablopavo i Ludziki oraz z formacją Zjednoczenie Sound System.
Podczas tegorocznej edycji zagrają również: Elektryczne Gitary z płytą „Wielka radość”, Kukiz i Piersi. Na scenie pojawi się też Anja Orthodox z zespołu Closterkeller, ale w niecodziennej roli konferansjera.
Oprócz muzycznych atrakcji dla publiczności Cieszanów Rock Festiwalu przewidziano jeszcze strefę CITY NGO, gdzie odbywać się będą m.in. turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy rasizm ze stadionów”, bezpłatne warsztaty, projekcje, wykłady, czy spotkania z ciekawymi ludźmi.
Na zakończenie muzycznych wakacji na Podkarpaciu, tradycyjnie w ostatni pełny tydzień sierpnia, w dniach 23-30 odbędzie się w Jarosławiu XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Jest to jeden z największych tego typu festiwali w Europie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Wiek XIII”. Jak wyjaśniają organizatorzy festiwalu, czyli Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, trzynaste stulecie było dla Europy czasem przełomowym.
„Czasem kulturowego, intelektualnego i duchowego fermentu, nowego sposobu myślenia i opisywania świata, nowych typów duchowości, nowych zakonów i herezji, czasem krucjat i spotkania z Orientem” – napisano na stronie Stowarzyszenia.
Organizatorzy imprezy zapewniają, że podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku nie zabraknie gwiazd. Wśród nich będzie m.in. słynny włoski zespół Ensemble Micrologus, który przed jarosławską publicznością wystąpi już po raz kolejny. Zespół ten używa wiernych kopii instrumentów średniowiecznych, kostiumów i scenografii.
Miłośnicy muzyki dawnej będą mieć okazję posłuchać także polskich zespołów, w tym wokalnego Jerycho i Scholi Teatru Wiejskiego „Węgajty”. Ten drugi zespół zaprezentuje festiwalowej publiczności dramat liturgiczny Ludus Danielis z XIII w. Korzenie tego gatunku sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. Ludus Danielis to historia starotestamentowa, a jej fabuła zaczerpnięta została z Księgi Daniela. Oparta jest na motywach uczty Baltazara i wrzucenia Daniela do jaskini lwów.
Niezwykle ciekawie zapowiada się także koncert, w którym zabrzmią arabskie pieśni czasów Krucjat, poezja mistyczna Usamy Ibn Munkiza i Omara Ibn al-Farida w wykonaniu syryjskiej grupy Al Kindi.
Dodatkową atrakcją koncertów jest to, że odbywają się one w świątyniach Jarosławia, w tym także w cerkwi.
W czasie festiwalu nie zabraknie, będących stałym punktem imprezy, warsztatów chóru festiwalowego z udziałem profesjonalnych kantorów i publiczności; wykładów, dyskusji, liturgii oraz tańców przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ dym/