W niedzielę rusza 17. Wędrowny Festiwal "Kolory Polski". To organizowany przez Filharmonię Łódzką w wakacje cykl 24 koncertów połączonych z wycieczkami do najpiękniejszych zakątków woj. łódzkiego.
"Każdy z 24 koncertów odbędzie się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach, ale często też w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Wśród wykonawców nie braknie wschodzących gwiazd oraz dobrze znanych wykonawców, jak Ewa Bem czy Stanisław Soyka" - poinformowała PAP Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej im. Rubinsteina.
Pierwszy z cyklu koncertów odbędzie się w niedzielę w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W wykonaniu łódzkiej Orkiestry Grohmana będzie można posłuchać muzyki cesarskiego Wiednia; m.in. walców i polek Straussów, muzyki filmowej Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego.
Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Filharmonię Łódzką, na koncertach Wędrownego Festiwalu rozbrzmiewa muzyka znacznie różniąca się od typowego repertuaru, proponowanego słuchaczom od jesieni do wiosny. Dominują autorskie projekty, często stworzone specjalnie dla Festiwalu, inspirowane folklorem i sztuką dawną oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na estradzie pojawiają się rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi, rozbrzmiewają odważne improwizacje.
Na kolejne czerwcowe weekendy zaplanowano koncert Soyka Kolektyw połączony ze sportowym piknikiem w podłódzkiej Stacji Nowa Gdynia, występ Młodzieżowej Orkiestry Sinfonietta w Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej w Białej Rawskiej oraz koncert na 11 wiolonczel w Brzezinach.
Festiwal "Kolory Polski" w lipcu i sierpniu odwiedzi kilkanaście miejscowości w Łódzkiem – każdy koncert będzie miał inny program i wykonawców reprezentujących różne gatunki muzyczne. Przed publicznością w Łowiczu wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal, w Lipcach Reymontowskich – Ewa Bem, a w Krośniewicach – kapela Gęsty Kożuch Kurzu z repertuarem kujawiaków i pieśni z regionu sieradzkiego i łowickiego.
Dla uczestników przygotowano także propozycje zwiedzania ciekawych miejsc, takich jak zespół pałacowo-parkowy w Walewicach, archikolegiata w Tumie, arboretum w Rogowie, ruiny późnogotyckiego zamku w Biesiekierach. Festiwal zakończy się 2 września koncertem muzyki klezmerskiej w łódzkiej Filharmonii. (PAP)
agm/ jbr/