10 koncertów z udziałem cenionych solistów i zespołów odbędzie się w ramach drugiej edycji międzynarodowego Festiwalu Katowice Kultura Natura, który rozpocznie się 13 maja w Katowicach. Myśl przewodnia tegorocznego spotkania z muzyką to „Duchowość”.
„Festiwal stawia przede wszystkim na jakość – wysoką, jak najwyższą możliwą jakość wykonawczą. Jest otwarty na wszystkie gatunki, epoki historyczne, jest tak szlachetnie eklektyczny” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prof. Eugeniusz Knapik ze Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura.
Stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem festiwalu wraz miastem Katowice oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, w której siedzibie będą się odbywać koncerty. Szef artystyczny NOSPR, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu Alexander Liebreich podkreślił, że festiwal świetnie koresponduje z przyznanym Katowicom pod koniec ubiegłego roku tytułem Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. „To nie zasługa polityków, ale muzyki, nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dobre współdziałanie i to, że różne dobre rzeczy dzieją się w Katowicach jednocześnie” – powiedział.
Festiwal potrwa do 22 maja i prezentować będzie zarówno dzieła symfoniczne, jak i kameralne, a repertuar klasyczny występować będzie obok współczesnego. Całość rozpocznie wybitne dzieło Oliviera Messiaena – Symfonia Turangalîla w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, a zakończy koncert jazzowy z udziałem znakomitego saksofonisty Charlesa Lloyda i Wild Man Dance Orchestra.
W ramach festiwalu wystąpią także m.in. wybitny pianista Grigory Sokolov oraz znane europejskie zespoły: Mahler Chamber Orchestra, Akademie für Alte Musik Berlin, Cuarteto Casals.
Pierwsza edycja festiwalu pod hasłem „Metamorfozy” odbyła się w ubiegłym roku w ramach obchodów 150-lecia Katowic i została pozytywnie oceniona przez krytyków i melomanów.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki. (PAP)
lun/ pz/