Rok 2015 obchodzony jest w Muzeum Górnośląskim jako upamiętniający postać wywodzącego się z Bytomia kompozytora, nauczyciela, krytyka muzycznego Heinricha Schulza-Beuthena (1838–1915). Ruszył projekt, który ma przybliżyć jego dokonania.
"Heinrich Schulz-Beuthen. Życie - twórczość - inspiracje" - to tytuł tego projektu.
"100. rocznica śmierci Schulza-Beuthena była przesłanką dla powzięcia projektu dotyczącego popularyzacji europejskiej klasy kompozytora, którego twórczość splata i przenika kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Projekt zyskał poparcie i współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie" - poinformowała dr Joanna Lusek z działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Projekt przewiduje szereg przedsięwzięć - koncerty muzyki mistrzów Schulza-Beuthena, akcje edukacyjne, w tym m.in. oprowadzanie śladami muzycznego Bytomia, warsztaty malarskie, fotograficzne, umuzykalniające i literackie.
"To nieco zapomniana postać. Urodził się w Bytomiu i z tym Bytomiem był mentalnie związany do końca życia, o czym między innymi świadczy drugi człon jego nazwiska. Bo po ukończeniu konserwatorium muzycznego w Lipsku sygnował swoje utwory już nie tylko pierwszym nazwiskiem - Schulz, ale i drugim - Beuthen, czyli Bytom" - powiedziała PAP Lusek.
Lusek podkreśla, że udziałem kompozytora jest ponad 130 dzieł muzycznych nawiązujących do szkoły Richarda Wagnera oraz Ferenca Liszta. Tworzył m.in. śpiewogry, pieśni, utwory inspirowane literaturą, symfonie. "Był kompozytorem, krytykiem muzycznym, szczególnie cenionym w Zurychu. Systematycznie publikował. Był też niezwykle popularny w Niemczech, szczególnie w Lipsku i w Dreźnie, z którym był związany pod koniec swojego życia. To uznany kompozytor klasy światowej, ale nieco zapomniany, dlatego obchodzona w tym roku setna rocznica jego śmierci jest okazją do przypomnienia jego dokonań" - dodała Lusek.
Projekt zostanie sfinalizowany w grudniu wernisażem wystawy, prezentacją dwujęzycznej biografii artysty oraz spotkaniem z udziałem muzykologów na temat uniwersalnej roli muzyki.
Oprócz Bytomia, w projekt "Heinrich Schulz-Beuthen. Życie - twórczość - inspiracje", włączyło się wiele miast, w tym m.in. Częstochowa, Gliwice, Goerlitz oraz Ratingen, gdzie znajduje się Oberschlesisches Landesmuseum - miejsce, w którym w Niemczech pokazana zostanie wystawa.
Lusek dodała, że obecnie trwają przygotowania do wystawy. Polegają one m.in. na kontaktach z szeregami instytucji w kilku krajach, które są w posiadaniu pojedynczych materiałów archiwalnych. "W Polsce jest również kilka miejsc, które posiadają cenne pamiątki związane z kompozytorem. Na przykład w Akademii Muzycznej w Katowicach zachowała się VI symfonia +Król Lear+, jeden z jego najbardziej znanych utworów. Dostępna jest w oryginale. To będzie jedno z dzieł, które zaprezentujemy w grudniu na wystawie" - dodała.
Celem zaplanowanych na 2015 rok wydarzeń jest, jak informuje muzeum, zapoznanie publiczności z postacią Schulza-Beuthena, jego twórczością, oraz miejscami, które z nim się wiążą.(PAP)
ktp/ mhr/