Kilkanaście koncertów, wykłady oraz wystawa starych instrumentów - to punkty programu jubileuszowego XXV Festiwalu „Maj z muzyką dawną”. Impreza odbywa się w kilku miejscowościach Dolnego Śląska i potrwa od czwartku do 26 maja.
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej organizator festiwalu Robert Chmielarczyk, z okazji jubileuszu koncerty festiwalowe odbędą się w dwóch nowych miejscowościach.
„Od dziesięciu lat festiwal odbywa się w dwóch nurtach, we wrocławskim i dolnośląskim. Korzystamy z gościnności takich kurortów uzdrowiskowych jak Kudowa Zdrój, Szczawno Zdrój, czy Duszniki Zdrój. Tym razem po raz pierwszy zaplanowano również koncerty w Zamku na Skale w Trzebieszowicach oraz w opactwie salwatorianów w Bagnie” - dodał Chmielarczyk.
Podkreślił, że przez ćwierćwiecze nie zmieniła się idea festiwalu, który w założeniu ma promować muzykę kameralną i młodych wykonawców.
„Zawsze naszym celem było promowanie zespołów studenckich i dziecięcych i by koncerty miały charakter kameralny. Uczniowie i studenci mają również wstęp wolny na wszystkie festiwalowe imprezy, dzięki czemu przez to ćwierćwiecze nasz festiwal zyskał swa własną publiczność” - mówił Chmielarczyk.
Dyrektor artystyczny Maciej Kieres poinformował, że w ramach festiwalu zaplanowano 19 koncertów, wykłady, muzyczne gawędy oraz wystawę instrumentów dawnych.
„Z okazji jubileuszu i rocznicy 1050-lecia chrztu Polski Jacek Kowalski przygotował specjalne wydarzenie pt. +Chrzest i bierzmowanie Rzeczypospolitej+. Wykorzystał w nim różne historyczne teksty do własnej muzyki” - dodał Kieres.
Jego zdaniem, szczególnym wydarzeniem będzie również koncert na duetu klawesynowego Aleksandry i Aleksandra Grychtolików oraz występ włoskiego zespołu Cappella di ospedale della Pieta.
„Zespół tworzy jedenaście kobiet, które wykonują repertuar zaczerpnięty z występów w średniowiecznym szpitalu miłosierdzia w Wenecji” - wyjaśnił Kieres.
XXV Festiwal „Maj z muzyką dawną” potrwa od 5 do 26 maja we Wrocławiu, Kudowie Zdrój, Szczawnie Zdrój, Bagnie, Jaworze, Trzebieszowicach, Dusznikach Zdrój.(PAP)
ros/ par/