"Człowiek nie pies i czytać musi" - pod takim hasłem w dniach 12-14 czerwca odbywać się będzie w Warszawie trzecia edycja Big Book Festival. Gośćmi imprezy będą m.in. Swietłana Aleksijewicz, Zadie Smith, Władimir Sorokin.
W tym roku Big Book Festival - cykl imprez promujących czytelnictwo - będzie dłuższy niż w poprzednich latach o jeden dzień - rozpocznie się już w piątkowy wieczór spektaklem multimedialnym "Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha". W ciągu trzech festiwalowych dni odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe na terenie dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51.
Zagranicznymi gośćmi festiwalu będą m.in.: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sofi Oksanen, Lars Saabye Christensen, Władimir Sorokin. Obok gości z zagranicy pojawią się również polscy pisarze m.in. Stefan Chwin, Jakub Żulczyk, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski, Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Beata Chomątowska, Ludwika Włodek, Janusz Leon Wiśniewski.
„W duetach i drużynach zmierzą się z niezwykłymi tematami. Zadamy im ważne pytania i zaprosimy do szukania odpowiedzi razem z publicznością. W budynkach dawnej fabryki serów, w kameralnych okolicznościach będziemy ożywiać przeczytane książki, toczyć dyskusje i robić sobie żarty. O wojnie i pokoju, o wspomnieniach i przemilczanych sekretach, o najważniejszej książce w życiu, najpiękniejszych i najbrzydszych okładkach. O seksbombach i Luxtorpedzie, o grzechach reporterów i narodzinach Pałacu Kultury, o upragnionych dekatyzowanych dżinsach z NRD, o powieściach w XXI wieku i o tym, po co nam dzisiaj przeszłość″ - zapowiadają organizatorzy.
Dwadzieścia spotkań z udziałem polskich autorów będzie na różne sposoby dotyczyć pamięci, która jest głównym tematem tegorocznego festiwalu. Artur Domosławski i Razia Iqbal będą rozmawiać o odwadze biografów, granicach reportażu i literatury. Joanna Bator, Anna Janko i Magdalena Tulli zastanawiać się będą jak przeszłość wędruje między pokoleniami i czy istnieje wolność od rodzinnej pamięci a Beata Chomątowska i Hanna Szczubełek przypomną historię warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Krzysztof Tomasik opowie o gwiazdach kina PRL-u, a Stefan Chwin o geografii wspomnień.
Bohaterami trzeciej edycji Big Book Festiwal będą postaci związane z literaturą oraz psy, towarzyszące im co dzień w czytaniu i pisaniu. Autorzy i dziennikarze wzięli udział w sesji zdjęciowej, zapowiadającej festiwal. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. autorkę kryminałów Katarzynę Bondę z niedawno adoptowanym ze schroniska Łukaszem, pisarkę Ludwikę Włodek ze szczeniakiem o imieniu Semen czy Mariusza Czubaja, który żyje i pracuje z trójką nieodstępujących go psów: Fago, Lawusiem i Morusem. Na festiwalowych plakatach jest także Anna Janko z Melą, która podobno uczestniczyła w pisaniu wszystkich powieści tej autorki, dziennikarz radiowy Michał Nogaś z Toffi, która jest odrobinę zazdrosna o czas i uwagę, jakie jej pan poświęca książkom, oraz Annę Król, dyrektor Big Book Festival z Miszą, która lubi podgryzać domowy księgozbiór.
"Podczas Big Book Festival z humorem i dystansem inspirujemy do czytania. W tym roku nieco przewrotnie opowiadamy o relacjach pisarzy i psów. Oddajemy głos zwierzętom, to one +mówią+, co sądzą o książkach. Ja zawsze czytam z Miszą. Mamy podobny gust. Jestem entuzjastką Iwaszkiewicza - ona pożera go w całości, dosłownie" – mówi Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu.
Bliskie związki autorów i psów mają długą historię, podczas festiwalu zostaną przypomniane niektóre z nich: przyjaźń Juliana Tuwima z Dżońciem, Zofii Nałkowskiej z Morusem, wspólna podróż przez Amerykę Johna Steinbecka z Charleyem. Przypomniany zostanie Mieczysław Grydzewski, redaktor „Wiadomości Literackich”, który szczuł natrętnych pisarzy swoimi sznaucerami, a także ulubione psy Jarosława Iwaszkiewicza uwiecznione w "Dziennikach". Archiwalne zdjęcia, uzupełnione współczesnymi grafikami i fragmentami tekstów będą częścią komiksowej instalacji, a zarazem scenografią festiwalowych spotkań.
Uczestnicy festiwalu będą mogli zaprosić swych pupili do wspólnej czytelniczej zabawy - 14 czerwca w samo południe w centrum Warszawy podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy pies otrzyma numer, a właściciel książkę.
Big Book Festival realizowany jest od 2012 roku przez Fundację „Kultura nie boli". To jedyny międzynarodowy festiwal literacki organizowany w Warszawie. (PAP)
aszw/ dym/