Nowe modele ekonomiczne, industrializacja 4.0, inwigilacja w sieci, aktywizm, sztuka cyfrowa - tematami Transmediale 2016. Jeden z największych światowych festiwali kultury cyfrowej i nowych mediów startuje w środę w Berlinie.
Transmediale organizowane jest w stolicy Niemiec już po raz 29. Impreza przyciąga kilka tysięcy uczestników oraz panelistów - naukowców, artystów, krytyków sztuki, aktywistów społecznych - zainteresowanych przemianami, jakie zachodzą w gospodarce, sztuce i społeczeństwa w wyniku rozwoju nowych technologii. Podczas pięciodniowej imprezy w berlińskim Haus der Kulturen der Welt odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, wykładów, interwencji i przedstawień artystycznych.
Mottem tegorocznej edycji wydarzenia zostało “Conversation Piece”, a więc sformułowanie oznaczające zjawiska oraz trendy, które opisują modele komunikacji, przepływu kapitału oraz funkcjonowanie kultury w cyfrowym świecie i gospodarce opartej na technologiach.
“Transmediale poświęcono jest zawiłościom tego, jak cyfrowe technologie zmieniają dziś społeczeństwo. Podczas tegorocznej edycji paneliści, eksperci, artyści skupią się na analizie oraz krytyce szeregu technologii, ale i modeli ekonomicznych i politycznych, która są wynikiem istnienia tych technologii. Technologia w coraz większym stopniu wpływa bowiem na kolejne obszary naszego życia” - tłumaczy dyrektor festiwalu Kristoffer Gansing.
Jak mówi, przygotowane zostały cztery ścieżki tematyczne, wokół których toczyć będą się dyskusje oraz interwencje artystyczne. Ścieżka "Działania” poświęcona została aktywistom oraz wymianie informacji i komunikacji w erze mediów internetowych. Ścieżka “Wytwarzania” dotyczy rewolucji w wytwarzaniu, którą coraz częściej określa się jako czwartą erę industrializacji opartej o druk 3D i automatyzację, ale i czerpiącej z ruchu "zrób to sam" oraz fali lokalnych manufaktur wykorzystujących najnowocześniejsze technologie. Ścieżkę “Dzielenia się” poświęcono omówieniu alternatywnych modeli ekonomicznych, takich jak ekonomia daru i finansowanie społecznościowe. Ścieżka “Nadzoru” dotyczy krytyki współczesnych skali i metod praktyk inwigilacyjnych, popularności dronów, cyberwojen, a więc rywalizacji ekonomicznej oraz politycznej w sieci.
Festiwal Transmediale organizowany jest przez Kulturprojekte Berlin GmbH przy wsparciu władz lokalnych, federalnych oraz prywatnych sponsorów. W imprezie, która potrwa do 7 lutego, bierze udział kilka tysięcy uczestników. (PAP)
łum/ jbr/