Publiczne czytanie wierszy przez poetów z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Izraela i Polski będzie głównym punktem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego „Czas poetów” w Lublinie. Rozpoczynający się w czwartek festiwal potrwa do soboty.
Piąta edycja festiwalu, to - jak zapowiadają organizatorzy - „święto poezji ponad podziałami wynikającymi z różnic językowych, kulturowych i osobistych doświadczeń”.
„Zaprosiliśmy najciekawszych twórców, najbardziej reprezentatywnych dla różnych stylów i form” – powiedział PAP organizator Festiwalu Henryk Kowalczyk z Fundacji Sztuki im. Brunona Schulza.
Głównym celem festiwalu jest prezentacja dorobku poetów reprezentujących różne pokolenia literackie, różne kultury, idee, formy twórcze i postawy literackie.
Festiwal rozpoczną w czwartek prezentacje utworów laureatów Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, organizowanego od wielu lat dla mieszkańców województwa lubelskiego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury. W konkursie co roku bierze udział kilkuset uczestników w różnym wieku - od początkowych klas szkoły podstawowej aż po osoby w wieku dojrzałym.
Głównym punktem Festiwalu będzie Wielkie Czytanie Wierszy, czyli prezentacja twórczości uznanych poetów, którzy w obecności widzów i słuchaczy sami czytają swoją poezję.
Wielkie Czytanie Wierszy odbędzie się w piątek wieczorem w salach Muzeum Lubelskiego na Zamku w Lublinie. Swoją poezję zaprezentują: Galina Ganova z Bułgarii, Braha Rosenfeld z Izraela, Svitlana Lisowska z Ukrainy, a także piszący po rosyjsku pochodzący z Ukrainy Demian Fanszel oraz mieszkający w Niemczech Styryjczyk - Adel Karasholi. Tłumaczenia wierszy będą wyświetlane dla publiczności na slajdach.
Podczas wieczoru wystąpią też poeci polscy: Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Małgorzata Skałbania, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki.
Zdaniem organizatorów festiwalu publiczna prezentacja własnych tekstów zobowiązuje autorów - przyzwyczajonych raczej do intymności i samotności w czasie pisania - do otwarcia się na licznie zgromadzoną publiczność i współtworzenia spotkania. To – jak zaznaczył Kowalczyk – daje czytelnikom i słuchaczom wyjątkową okazję do poznania specyficznego świata wyobraźni i wrażliwości poetów.
Poetyckim prezentacjom towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Festiwal zakończą w sobotę spotkania poetów z czytelnikami.(PAP)
ren/ agz/