Książki na ulicach miasta, konkurs na wiersz miłosny, spotkania autorskie i pokazy filmowe składają się na trwający od poniedziałku Festiwal Poznań Poetów. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie w tym roku ponad 70 poetów i krytyków literackich.
Festiwal Poznań Poetów jest - według organizatorów - jednym z największych i najważniejszych wydarzeń naukowo-literackich w kraju. Jego ideą jest nie tylko promocja poezji, ale także propagowanie czytelnictwa. Wydarzenie, zorganizowane w Poznaniu po raz siódmy, pozwala także na poznanie zjawisk zachodzących zarówno w polskiej, jak i światowej literaturze.
Kurator festiwalu prof. Piotr Śliwiński zauważył, że obecnie ludzie czytają poezję częściej, niż to się powszechnie uważa. Jego zdaniem jest ona rzeczą „bardzo bliską współczesnemu człowiekowi”. „Sam wiersz natomiast jest pewnego rodzaju sztuką obcowania z drugim człowiekiem” - powiedział.
„Możemy nie znać poety, możemy go nie widzieć, a wiersz zawsze będzie rzeczą bardzo ludzką, za którą stoi rzeczywista, konkretna osoba. Festiwale poetyckie są też właśnie po to, by poetów poznać, porozmawiać z nimi, pójść na herbatę czy na piwo. I taka rozmowa, czy to z autorem czy jego twórczością, zawsze jest bardziej wartościowa i wciągająca niż jakakolwiek, toczona za pomocą mediów społecznościowych” – dodał Śliwiński.
Podczas festiwalu odbędzie się wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienie, którego fundatorami są prezydent Miasta Poznania i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przyznawane jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz pierwszy.
W programie festiwalu znalazły się m.in. spotkania autorskie z polskimi twórcami, jak i wieczory z poezją włoską, amerykańską, ukraińską czy hiszpańską. Odbędą się także liczne pokazy filmowe. Jednym z prezentowanych obrazów będzie „Na wieży Babel” w reż. Marii Wróż-Prusiewicz. Będzie to przedpremierowy seans filmu, opartego na interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej; w filmie zagrali m.in. Krystyna Janda, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz i Lesław Żurek.
Zdaniem profesora Śliwińskiego poezja może być atrakcyjna również dla młodego pokolenia, które „żyjąc w wirtualnym świecie, znajduje w nim miejsce także na tę formę literackiej ekspresji”.
„Nie ma żadnego konfliktu między np. internetem a poezją. Istnieje wiele portali poetyckich, a czasem poeci publikują tylko i wyłącznie w takich serwisach. To wszystko pokazuje, że mimo, iż świat się nieustanne zmienia, zawsze jest w nim miejsce na poezję” – podkreślił Śliwiński.
W weekend jedna z głównych ulic miasta zmieni się w Ulicę Książek. Działające przy poznańskiej ul. Św. Marcin księgarnie i antykwariaty na swoich straganach będą promowały tzw. „nałogowe czytelnictwo”. Odbędzie się także akcja „przyTARGaj książkę” - każdy będzie mógł wymienić się lekturą z innymi.
W ramach „Popołudnia Herosów” odbędzie się również mecz piłki nożnej między poetami a krytykami. Po raz drugi zostanie także zorganizowany konkurs na wiersz miłosny pod hasłem – „Gdy już po wszystkich była egzaminach…”.
Festiwal Poznań Poetów organizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu potrwa do 23 maja. (PAP)
ajw/ agz/