Otwarcie Muzeum Interaktywnego/Centrum Edukacji Teatralnej (MICET) będzie najważniejszym wydarzeniem, jakie w najbliższym roku planuje Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Nowy sezon artystyczny instytucji odbędzie się pod hasłem „Nie lękajcie się”.
O planach na najbliższy sezon mówili pracownicy Starego Teatru na konferencji prasowej w czwartek.
Inauguracja działalności MICET to najważniejsze wydarzenie, jakie planuje ta placówka. Jak poinformowała kierownik Muzeum Anna Litak, uroczyste otwarcie odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu 2016 r. MICET zastąpi istniejące od 1981 r. Muzeum. Tradycyjne gabloty z eksponatami zajmą stanowiska do ćwiczeń aktorskich, scenograficznych, reżyserii światła i dźwięku.
Ważną rolę w muzeum będą odgrywać multimedia, które posłużą uczestnikom warsztatów edukacyjnych. W nowych przestrzeniach zajęcia poprowadzą nie tylko tradycyjni edukatorzy, ale i wirtualni nauczyciele. Ścieżki edukacji skomponowane mają być wokół pięciu tematów: wolność, relacje ja - my, emocje, ciało, nowe narracje i estetyki w teatrze po 2000 r.
MICET zajmie przestrzenie na parterze (obecnie tzw. Strefa BE) oraz w piwnicach teatru. Nazwy kolejnych sal to: Przestrzeń, Reżyser, Scena, Aktor, Mediateka, Pracownia kostiumów. „Te nazwy określają tematy działań w tych przestrzeniach, określają doświadczanie i poznawanie kolejnych materii teatru” – wyjaśniła kierownik. Łączna powierzchnia nowej instytucji to ponad 700 m kw.
Koszt budowy MICET to ok. 9,7 mln zł. 85 proc. dofinansowania Stary Teatr uzyskał ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Mechanizmu Finansowego EOG, a 15 proc. – z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Z jednej strony widzowie, którzy będą do nas przychodzić, zagłębią się w świecie, który będzie chyba w najnowocześniejszym muzeum teatralnym w Europie. Z drugiej strony to nowoczesne muzeum będzie przyciągało turystów” – mówił dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata.
Litak powiedziała, że najważniejsze prace budowlane i konserwatorskie już zrealizowano, Teatr wyłonił firmę, która wyprodukuje materiały edukacyjne, odbył się konkurs na projekt aranżacji przestrzeni oraz przetarg na firmę wykonującą aranżacje.
Dyrektor Teatru Jan Klata ocenił, że po uruchomieniu Muzeum Teatr zyska „zupełnie nową jakość”, instytucja stanie się przykładem nowocześnie pojmowanego muzealnictwa.
„Z jednej strony widzowie, którzy będą do nas przychodzić, zagłębią się w świecie, który będzie chyba w najnowocześniejszym muzeum teatralnym w Europie. Z drugiej strony to nowoczesne muzeum będzie przyciągało turystów” – mówił dyrektor.
Klata zapowiedział także, że hasłem nowego sezonu w Starym Teatrze będzie: „Nie lękajcie się”. Jak tłumaczył, tegoroczny sezon odwołuje się do przyszłości, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sezonów (Swinarskiego i Jarockiego), które owocowały wieloma wydarzeniami odnoszącymi się do przeszłości.
„Jeśli chodzi o model pracy z dorobkiem minionych dekad - to Teatr już spełnił swoją funkcję” – powiedział dyrektor i dodał, że uruchomiony wiosną MICET pozwoli w sposób nowoczesny zajmować się przyszłością.
Hasło „Nie lękajcie się” – jak mówił dyrektor – koresponduje z kryzysem tożsamości europejskiej, z bieżącą sytuacją polityczną, społeczną, ekonomiczną, która może skutkować lękiem. „Trzeba się zwrócić ku przyszłości, tym bardziej że historia przyspiesza, że mamy do czynienia z +gęstniejącą+ atmosferą - w Europie, na świecie, w Polsce - na każdym polu: społecznym, politycznym, ekonomicznym, na polu potencjalnych zagrożeń” – mówił Klata.
Teatr będzie komentował bieżącą sytuację w postaci różnych działań, nie tylko spektakli. „Artyści teatru, który jest z natury instytucją bardzo aktualnie reagującą na rzeczywistość, nie powinni pozostawać obojętni wobec tego, co się dzieje; Teatr stawia sobie za zadanie przepracowywać rzeczywistość i opowiadać o niej w sposób twórczy, przy pomocy fantastycznych aktorów” - zaznaczył dyrektor i dodał, że hasło „Nie lękajcie się” ma też zwyczajnie zachęcić do przyjścia na spektakl.
W sezonie artystycznym 2015/2016 Starym Teatrze odbędzie się siedem premier. Pierwszą – „Wróg ludu” Henryka Ibsena w reż. Jana Klaty – zaplanowano na 3 października.
Poprzedni sezon teatralny Klata ocenił jako przełomowy w budowaniu zespołu Starego Teatru oraz jego relacji z widownią. Podkreślił, że instytucja i jej pracownicy zdobyli kilkanaście ważnych nagród w tym nagrodę Zelwerowicza (otrzymał ją Juliusz Chrząstowski za rolę Orcia w „Nie-boskiej komedii”).
Frekwencja w ubiegłym sezonie wyniosła 94 proc.(PAP)
bko/ mhr/