Specjalne koncerty jazzowe z tematami filmowymi w wykonaniu muzyków polskiej sceny jazzowej oraz pokazy filmów zapowiadane są w ramach 12. cyklu Jazzowych Spotkań Filmowych, które rozpoczynają się 5 marca w warszawskim Kinie Kadr.
"Od dwunastu lat zapraszamy na Jazzowe Spotkania Filmowe, czyli specjalne koncerty jazzowe z tematami filmowymi w wykonaniu muzyków polskiej sceny jazzowej, pokazy filmów oraz opowieści o filmach krytyków i dziennikarzy" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, z Agencji Ika Art Wojciechowscy, organizującej wydarzenie.
"Zgodnie z naszą ideą staraliśmy się prezentować sztandarowe obrazy polskiej szkoły filmowej i jej twórców - powiedziała Strzelczyk Wojciechowska. - W tym roku cykl rozpoczyna +Pokolenie+ Andrzeja Wajdy. W ten sposób symbolicznie chcemy uhonorować tego wybitnego twórcę w przeddzień jego 90. urodzin".
W ramach Spotkań 5 marca odbędzie się koncert "Skaldowie na jazzowo" w wykonaniu: pianisty Wojtka Gogolewskiego, kontrabasisty Konrada Kubickiego oraz grającego na perkusji Adama Lewandowskiego.
Wojciech Gogolewski jest pianistą i saksofonistą, ale też kompozytorem aranżerem i dyrygentem. To lider zespołów, takich jak : No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego. Grał też m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym koncertował niemal na całym świecie. W latach 1988-98 mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagrań. Współpracuje na stałe m.in z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem, Januszem Majewskim - ostatnio do filmu „Excentrycy”.
Kontrabasista Konrad Kubicki współpracuje z wieloma polskimi orkiestrami i instytucjami, takimi jak: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Teatr Żydowski, Teatr Polski, Teatr na Woli, Laboratorium Dramatu. Występował i nagrywał z takimi artystami jak m.in.: Michał Bajor, Vadim Brodsky, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Namysłowski, Olga Pasiecznik, Kate Ryan, Mika Urbaniak, Susan Weinert .Nagrał kilkadziesiąt programów dla Telewizji Polskiej, Polsat i TVN. Współpracował również przy produkcji muzyki filmowej do m.in.: „Oszukane” – reżyseria: Marcin Solarz, "Korowód” – reżyseria: Jerzy Stuhr, „Tulipany” – reżyseria: Jacek Borcuch, „Historie z Yodok” – reżyseria: Andrzej Fidyk, „Sprawiedliwi” – reżyseria: Waldemar Krzystek.
Adam Lewandowski gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Zadebiutował w 1977 roku w Trio Marka Blizińskiego. W latach 1981-84 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition. Współpracował z Trio Janusza Strobla, Trio Włodka Pawlika, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim. Nagrywał muzykę do wielu filmów, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego, muzykę Włodka Pawlika do filmu „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej oraz do filmu Janusza Majewskiego” Excentrycy”.
Po koncercie wprowadzenie do "Pokolenia" - w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Bohdana Czeszki, w którym występują w głównych rolach: Tadeusz Łomnicki, Urszula Modrzyńska, Tadeusz Janczar - przedstawi filmoznawca, krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki.
"Pokolenie" to jeden z ważniejszych filmów polskiej kinematografii powojennej. Debiutancki film Andrzeja Wajdy z 1955 roku. Stał się manifestacją młodych talentów: debiutantem był nie tylko reżyser, także scenarzysta, operatorzy, kompozytor, kierownik produkcji i asystenci. To w związku z "Pokoleniem" krytyk i pisarz Aleksander Jackiewicz wyraził nadzieję, że powstanie „polska szkoła filmowa godna wielkiej tradycji naszej sztuki..″.
Film opowiada o odpowiedzialności, poświęceniu i ofierze ponoszonej przez młodych Polaków, w obliczu drugiej wojny światowej. Reżyser ukazuje ludzi kilkunastoletnich, stawianych przed dramatycznymi wyborami, których muszą dokonywać często w ekstremalnych sytuacjach. „Najsilniejszą stroną +Pokolenia+ byli aktorzy. Ich styl gry daleko odbiegał od przedwojennych wzorów. Rodziło się rzeczywiście coś nowego. Pokolenie młodych aktorów: Cybulski, Polański, Janczar, których żywiołem stanie się w przyszłości kino. Zwłaszcza rola zagrana przez Tadeusza Janczara była ważnym wydarzeniem” - mówił o filmie Andrzej Wajda.
Kolejne Jazzowe Spotkania Filmowe odbędą się 12 marca - odbędzie się wtedy koncert Cinema Music Jazz - Krzysztof Kobyliński oraz pokaz filmu " Przedświąteczny wieczór” w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego, a gościem specjalnym będzie filmoznawca, krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki. Na finał Spotkań - 19 marca przewidziany jest koncert "Celuloid - Marek Napiórkowski & Artur Lesicki" oraz projekcja filmu „Rozwodów nie będzie” w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego, który zapowie krytyk filmowy, publicysta "Polityki" Janusz Wróblewski.
12. Jazzowe Spotkania Filmowe odbywać się będą w warszawskim Kino Kadr, DK Kadr. (PAP)
abe/ dym/