Siedem synagog na krakowskim Kazimierzu zostanie otwartych w nocy z 4 na 5 czerwca dla zwiedzających podczas szóstej edycji projektu "7@nite.Synagogi nocą". W tym roku przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Żydzi dookoła świata”.
„Jak co roku w tę jedną wyjątkową noc będzie można spacerować szlakiem siedmiu unikatowych synagog, znajdujących się na krakowskim Kazimierzu. W każdej z synagog przygotowaliśmy różnorodny program” - poinformował w piątek jeden z organizatorów wydarzenia Artur Mrozowski.
Według niego "Synagogi nocą" to wyjątkowy w skali świata program kulturalno-artystyczny. Złożą się na niego instalacje fotograficzne, wystawy, warsztaty, koncerty.
W tym wydarzeniu towarzyszy hasło "Żydzi dookoła świata". "Zapraszamy wszystkich chętnych na kolorową i nieco egzotyczną wycieczkę po świecie. Chcemy pokazać różnorodność i odmienność społeczności żydowskiej w często odległych krajach. Ich specyfikę wynikającą z lokalnych tradycji i niepowtarzalny regionalny charakter. Odwiedzimy między innymi Indie, Etiopię, Stany Zjednoczone, Izrael i oczywiście Polskę" - zapowiada Mrozowski.
W ramach imprezy krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Starą, Wysoką, Izaaka, Remu, Tempel, Kupa i Poppera – w każdej przygotowano unikatowy program artystyczny. Zwiedzanie rozpocznie o godz. 22. a zakończy o drugiej po północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Wydarzenie rozpocznie się uroczystą Hawdalą, czyli ceremonią zakończenia szabatu na dachu budynku Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC), po której zostaną otwarte drzwi do synagog.
W synagodze Izaaka zwiedzający zobaczą wystawę fotografii Mikołaja Grynberga przedstawiającą społeczność żydowską w Etiopii. W synagodze Tempel wystąpi żydowski raper z USA Kosha Dillz, który zaprezentuje dwa 60-minutowe sety.
W synagodze Wysokiej, jak co roku dominować będą multimedialne obrazki w wykonaniu duetu artystów Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Lang / Elektro Moon Vision, dzięki którym publiczność odwiedzi społeczność żydowską w Indiach. Synagoga Remu pod hasłem „Izrael w pigułce 68 faktów” przedstawi film prezentujący zabawne i całkiem poważne informacje o Izraelu.
W synagodze Kupa zagości wystawa zdjęć Piotra Kulisiewicza ukazująca sylwetki współczesnych polskich Żydów. Synagoga Stara zaprezentuje wystawę przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa „Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 roku”.
Synagoga Poppera stanie się miejscem warsztatów plastycznych, które poprowadzą Agnieszka Wozowicz i Michał Baca. Każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie przygotować Hamsę, czyli symbol obecny w krajach arabskich i w Izraelu będący oznaką otwartości, szczerości i przyjaźni. Po udekorowaniu Hamsy będzie można zabrać ją do domu.
Noc Synagog organizują wspólnie Fundacja Joint Distribution Committee Poland (JDC), Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow) i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Według szacunków każdorazowo w programie nocy uczestniczy około 5 tys. zwiedzających.
Przed wojną w Krakowie było ponad 100 synagog i domów modlitwy. Obecnie siedem jest udostępnianych, a cztery są wykorzystywane w celach religijnych.(PAP)
rgr/ akw/