Prezentacja twórczości kilkudziesięciu polskich poetów, spektakle teatralne oraz koncerty, to część spośród 14 wydarzeń przygotowanych na jubileuszową, 20. edycję festiwalu Port Literacki, która w piątek rozpoczyna się we Wrocławiu.
Pierwsza edycja festiwalu Port Literacki odbyła się w 1996 r. w Legnicy. Od 2004 r. festiwal odbywa się we Wrocławiu i co roku gromadzi przede wszystkim liczne grono miłośników polskiej poezji. Jubileuszowa edycja festiwalu skłoniła organizatorów do prezentacji najważniejszych wydarzeń i projektów organizowanych w poprzednich edycjach Portu Literackiego. „Chcemy, by jubileuszowa edycja była Portem w pigułce, prezentacją wydarzeń i autorów, którzy byli lub nadal są związani z tym festiwalem" - powiedział dyrektor wydawnictwa Biuro Literackie Artur Burszta.
Festiwal otworzy prezentacja spektaklu „Niewidzialny chłopiec” na podstawie dramatu Tymoteusza Karpowicza. W kolejnych dniach zostanie przypomniana twórczość blisko 40 polskich autorów. Biuro Literackie na tegoroczną edycję przygotowało ponad 20 premier książkowych najważniejszych autorów, związanych przez 20 lat z tym festiwalem.
W trakcie tegorocznej edycji imprezy odbędzie się kilkanaście wydarzeń, które nawiązują do historii festiwalu. Przypomniany zostanie cykl "Barbarzyńcy i nie" z Dariuszem Foksem, Krzysztofem Jaworskim i Grzegorzem Wróblewskim, czyli uczestnikami wieczoru poetyckiego w zakładzie fryzjerskim w Legnicy z 1997 r. Przypomniana zostanie również "Odsiecz" z 1999 r., kiedy prezentowana była twórczość najciekawszych wówczas autorów po debiucie. Wszyscy uczestnicy tamtego wydarzenia wciąż wydają nagradzane książki. Na tegorocznej edycji festiwalu premierowe publikacje zaprezentują: Roman Honet, Marta Podgórnik i Filip Zawada, którzy brali udział w ówczesnej "Odsieczy". Towarzyszyć im będzie uczestnik "Odsieczy" z 2006 r. - Jacek Dehnel.
Przywołany zostanie również cykl "Poeci na nowy wiek". W towarzystwie Edwarda Pasewicza nowe poetyckie tomy przedstawią: Justyna Bargielska, Joanna Mueller oraz Julia Szychowiak.
W cyklu spotkań "Ambasadorzy poezji" swoją twórczość zaprezentują: Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Burszta podkreślił, że "Ambasadorzy poezji" to przedsięwzięcie, które będzie rozwijane w kolejnych latach. "Pod taką nazwą organizowany był przez dwa lata jeden z zagranicznych projektów Biura Literackiego w Rosji. W ubiegłym roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2014 w Rydze zainaugurowany został cykl dziesięciu zagranicznych Portów Literackich. Kolejne wydarzenia odbędą się w Armenii, Chinach, Czechach, Izraelu, na Litwie, w Niemczech, Norwegii i w Walii" - dodał.
Jednym z ostatnich wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie czytanie wierszy z antologii "100 wierszy polskich stosownej długości", która zbiera twórczość blisko 40 poetów związanych przez lata z festiwalem.
Festiwal zakończy się w niedzielę.(PAP)
pdo/ mhr/