Od koncertu prezentującego uczestników drugiego etapu konkursu aktorskiej interpretacji piosenki, rozpoczął się w piątek we Wrocławiu 36. Przegląd Piosenki Aktorskiej (PPA). W programie tegorocznej edycji imprezy znalazło się kilkanaście spektakli i koncertów.
Do drugiego etapu konkursu aktorskiej interpretacji piosenki zakwalifikowano 23 młodych artystów. Każdy z nich musiał przygotować co najmniej jeden utwór z repertuaru artystów, których twórczość pasuje stylistyką do tradycji PPA. To m.in. twórczość Jacuques'a Brel, Bertolta Brechta, Nicka Cave'a, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory czy Toma Waitsa.
Podczas tegorocznej edycji PPA odbędzie się m.in. premiera spektaklu poświęconego osobie i twórczości Violetty Villas. Spektakl zatytułowany „Melancholia/Violetta Villas” wyreżyserował Tomasz Wygoda. To opowieść o ostatnich chwilach życia artystki. „Opowieść o jej sercu, strachu, o powracających wrażeniach wielkich sukcesów i bolesnych rozczarowań” - piszą o spektaklu jego twórcy.
Premierę podczas tegorocznego PPA będzie miał również spektakl „Głuptaska” w reż. Jerzego Bielunasa. Przedstawienie zostało oparte na prozie rosyjskiej pisarki Swietłany Wasilenko. „Głuptaska” to powieść będąca zapisem wspomnień sześcioletniej wówczas Wasilenko. Dziewczynka wraz z rodziną (jej ojciec był oficerem Armii Radzieckiej) mieszkała na początku lat 60. XX w. w miasteczku Kapustin Jar, gdzie po II wojnie światowej powstała baza wojsk rakietowych wyposażonych w głowice atomowe. Bielunas podkreślił, że reżyserowane przez niego przedstawienie, nie jest dokładną adaptacją powieści rosyjskiej pisarki. „Był to dla nas punkt wyjścia (…) do próby pokazania kilku spojrzeń na atomową apokalipsę” - powiedział.
Inną dużą produkcją pokazaną podczas PPA będzie spektakl "Wojna" przygotowany przez rosyjskich artystów specjalnie na ubiegłoroczny festiwal teatralny w Edynburgu. Powstał na podstawie powieści Richarda Aldingtona "Śmierć bohatera" i "Zapisków kawalerzysty" Mikołaja Gumilowa, a wyreżyserował go Władymir Pankow.
Gwiazdami tegorocznego PPA będą dwie wokalistki - Ute Lemper oraz Zap Mama. Lemper, która wystąpi we Wrocławiu na koncercie zatytułowanym „Last Tango in Berlin”, znana jest z interpretacji musicalowych szlagierów, ale też i śpiewania poezji m.in. Pabla Nerudy i Charlesa Bukowskiego. Artystka świetnie interpretuje też twórczość Bertolda Brecha, Kurta Weilla i Edith Piaf.
Z kolei Zap Mama to pseudonim artystyczny urodzonej w Kongu, a mieszkającej w Europie wokalistki Marie Daulne. Śpiewa jazz, soul z domieszką muzyki afrykańskiej i hip-hopu, a wrocławskiej widowni przedstawi swój najnowszy projekt pt. "Electric FlaSH".
PPA zakończy się 29 marca koncertem galowym zatytułowanym „Proszę państwa, będzie wojna!”, którego reżyserii podjęła się Monika Strzępka. Inspiracją dla tego widowiska był koncert, który odbył się w Berlinie w 1945 r. przed wkroczeniem do tego miasta Armii Czerwonej. „Ludzie słuchali Wagnera i wiedzieli, że dojdzie do katastrofy. Mam nadzieję, że teraz nie będzie wojny, ale chcielibyśmy, by podczas tego koncertu można było pomyśleć, czego będzie nam brakowało, gdy jednak do niej dojdzie” - powiedziała Strzępka.
W koncercie galowym wystąpi wielu znanych aktorów i wokalistów m.in. Dorota Pomykała, Katarzyna Figura, Małgorzata Niemirska, Mariusz Benoit i Marek Piekarczyk. (PAP)
pdo/ ros/ jbr/