Spektakl inspirowany cyklem baśni braci Grimm, „Grimm: czarny śnieg”, to najnowsza produkcja Teatru Polskiego we Wrocławiu. Premiera sztuki, której głównym tematem są ludzkie lęki, odbędzie się w piątek.
Teatr Polski zrealizował spektakl inspirowany baśniami braci Grimm w 200. rocznicę pierwszego wydania dwóch tomów (opublikowano je kolejno w 1812 r. i 1815 r.). Łącznie zbiór zawierał 156 baśni. Żadna z nich nie miała autora. Był to przekaz ustny zachowany w zbiorowej pamięci. Bracia Grimm spisali je w większości z przekazów ludzi z niższych warstw społecznych, dla których stanowiły one formę mitologii opisującej świat na różnych płaszczyznach.
Jak powiedział w środę podczas próby prasowej reżyser spektaklu Łukasz Twarkowski, „Grimm: czarny śnieg” to próba zdefiniowania fenomenu baśni. „Chcemy przyjrzeć się jak funkcjonuje dziś baśń, ponieważ od momentu spisania przez braci Grimm funkcja baśni naszym zdaniem się całkowicie zmieniła. Spektakl jest zatem próbą znalezienia nowej formuły dla współczesnej baśni” - mówił reżyser.
Z kolei autora dramatu Anna Herbut pokreśliła, że tekst przez nią napisany próbuje odpowiedzieć na pytanie o lęki współczesnego człowieka. „Lęk jest obecny w baśniach braci Grimm; obfitują one w obrazy pełne lęku. Szukamy zatem w tym spektaklu naszych współczesnych lęków” - mówiła Herbut.
Autorka dramatu dodała, że w spektaklu można znaleźć odniesienia do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej na świecie, jednak nie są one podane w sposób dosłowny. „Mówimy o tym co nas otacza, bo to cecha charakterystyczna baśni. Zmieniały się one w zależności od kontekstu. Każdy, kto je opowiadał danej społeczności próbował wpleść w nie coś dla tej społeczności bliskiego” - mówiła Herbut.
Autorzy spektaklu tworzą interdyscyplinarną formację artystyczną o nazwie Identity Problem Group (IP). W swojej twórczości łącza sztuki wizualne i performatywne z literaturą. W Teatrze Polski we Wrocławiu do tej pory zrealizowali m.in. spektakl „Farinelli” czy dyptyk „Kliniken/miłość jest zimniejsza...”.
W spektaklu „Grimm: czarny śnieg” po raz pierwszy w Polsce w przedstawieniu teatralnym zostaną wykorzystane technologie z obszaru wirtualnej rzeczywistości. Twórcy podkreślają, że dzięki zastosowanym technologiom aktor będzie grał jednocześnie na scenie i w świecie wirtualnym. Widz zaś będzie miał możliwość jednoczesnego oglądania aktora „na żywo” oraz śledzenia jego zachowań w świecie wirtualnym.(PAP)
pdo/ dym/