Julia Walczak z Gliwic i Agnieszka Górska z Dębicy zwyciężyły ex aequo w I Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Więźniarek KL Ravensbrueck”, rozstrzygniętym w środę w Rudzie Śląskiej.
Drugie miejsce zajęła Izabela Wilk ze Świdnika, a trzecie ex aequo Klaudia Kopeć z Bielska-Białej i Karolina Błaszczyk z Rudy Śląskiej. W eliminacjach do konkursu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski, do środowej gali finałowej zakwalifikowały się 32 osoby.
Organizowany od trzech lat konkurs, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ma po raz pierwszy zasięg ogólnopolski. W tym roku obchodzona jest 70. rocznica oswobodzenia nazistowskiego obozu.
„Poziom konkursu był bardzo wysoki, byliśmy pod wrażeniem. Uczestnicy świetnie rozumieli mówione przez siebie teksty autorstwa więźniarek obozu, utożsamiali się z nimi” – powiedziała PAP pomysłodawczyni konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrueck Katarzyny Matei Maria Lorens.
Dodała, że konkurs to hołd ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrueck oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy” – podkreśliła.
Do etapów półfinałowych przystąpiły szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z województw: śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego.
Finałowi towarzyszyło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie „I trzeba było żyć... losy kobiet z Ravensbrueck”. Dodatkowo w dniu konkursu w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka otwarto wystawę prac artystki, byłej więźniarki obozu, Marii Hiszpańskiej – Neumann.
Gospodarzem konkursu było miasto Ruda Śląska we współpracy z katowickim oddziałem OBEP IPN, Szkołą Podstawową nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, Ośrodkiem Caritas im. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Grupą „Profilaktyka a Sztuka”.
W Ravensbrueck w pobliżu miejscowości Fuerstenberg w Brandenburgii powstał w 1939 r. największy na terenie Niemiec obóz koncentracyjny dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ok. 132 tys. kobiet i 1 tys. dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. z nich zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób lub dokonywanych na nich eksperymentów medycznych. Wśród więzionych w Ravensbrueck kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku powstania warszawskiego; 17 tys. Polek zginęło. W Ravensbrueck więziono też 20 tys. mężczyzn. 30 kwietnia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do obozu, w którym pozostało jedynie 2 tys. chorych więźniów. (PAP)
lun/