Angela Bajorek, autorka biografii Horsta Eckerta, znanego bardziej pod literackim pseudonimem Janosch, została laureatką dziesiątej edycji Cegły z Gazety – Nagrody im. Janoscha. Przyznają ją w plebiscycie czytelnicy katowickiego dodatku do „Gazety Wyborczej”.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w piątek w Katowicach. Cegły trafiają co roku do osób przyczyniających się do zachowywania tożsamości kulturowej Górnego Śląska i rozsławiania regionu. Czytelnicy wyłaniają laureatów spośród kandydatów zaproponowanych przez kapitułę, w której skład wchodzą m.in. reżyser Kazimierz Kutz, socjolog prof. Marek Szczepański, dramaturg Ingmar Villqist oraz laureaci poprzednich edycji.
Angela Bajorek jest autorką wydanej w tym roku książki "Heretyk z familoka", jedynej dotąd biografii Horsta Eckerta. Mimo że kryjący się przed światem na Teneryfie Janosch unika dziennikarzy, Bajorek opowiedział o swoim życiu.
Nominując swoją kandydatkę Kazimierz Kutz akcentował, że jej praca „to wielki wyczyn dziennikarski”. „Dzięki niej otrzymaliśmy fascynującą biografię Janoscha, który na co dzień tak łatwo nie poddawał się dziennikarskiej obróbce” - zaznaczył Kutz.
Sama pochodząca z Dolnego Śląska, a wykładająca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie germanistka zapowiedziała m.in., że w marcu 2016 r. w Zabrzu odbędzie się współorganizowana przez jej uczelnię (a także m.in. przez Instytut Goethego i samorząd Zabrza) poświęcona Janoschowi konferencja naukowa. W przyszłym roku też jej książka ma zostać wydana w języku niemieckim.
Obok Bajorek nominowanymi do tegorocznej Cegły byli: literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta i nauczyciel akademicki prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, pianista jazzowy i bluesowy, lider projektu Oscillate Krzysztof Głuch, skrzypek Jan Gałach, wokalista Dawid Podsiadło, katowicki animator kultury, dyrektor instytucji Ars Cameralis Silesiae Superioris Marek Zieliński, pracownia architektoniczna Medusa Group, były prezydent Katowic Piotr Uszok, grafik Jan Nowak, aktor Bernard Krawczyk oraz etnograf, historyk literatury Karol Daniel Kadłubiec.
Nagrody to cegły wykute w 2005 r. przez jednego z dziennikarzy katowickiej „Wyborczej” z familoka przy ul. Piekarskiej w Zabrzu, w którym urodził się i wychował pisarz Janosch. Budynek burzono wtedy pod budowę Drogowej Trasy Średnicowej, a ówczesne władze Zabrza i regionu nie znalazły możliwości zachowania familoka lub jego części, jako pamiątki po pisarzu. Oprawę dla Cegieł przygotował plastyk Jerzy Becela.
W tym roku katowicka redakcja Wyborczej przyznała też od siebie honorową Cegłę – po raz drugi w historii plebiscytu. Otrzymała ją historyk sztuki prof. Ewa Chojecka (pierwszym tak uhonorowanym był arcybiskup senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń). Ponadto redakcja ogłosiła wynik swego innego plebiscytu na katowiczanina 150-lecia: czytelnicy wybrali nim b. wojewodę śląskiego i katowickiego Jerzego Ziętka.
Dotychczasowymi laureatami Cegieł byli: Ireneusz Dudek, Artur Rojek, Tomasz Konior, Józef Skrzek, Robert Konieczny, Kazimierz Kutz, Marian Zembala, Erwin Sówka i Robert Talarczyk. (PAP)
mtb/ gma/