Wspólne wydanie leksykonu powstań śląskich i współpraca muzeów czy teatrów, które miałyby np. wymieniać się spektaklami – to pomysły na zacieśnienie współpracy województw opolskiego i śląskiego w dziedzinie kultury. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Dokument ten podpisali w poniedziałek w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik. Jak poinformowano na konferencji prasowej, przedstawiciele zarządów obu województw są już po serii rozmów, podczas których np. zdecydowano o wspólnym wydaniu leksykonu powstań śląskich oraz o współpracy instytucji kultury, m.in. teatrów.
Marszałek Buła podkreślił, że współpraca w zakresie kultury to kolejny element już istniejącej współpracy obu regionów, która ma miejsce np. w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA czy Domu Polski Południowej w Brukseli. „Dzisiaj mówimy o szeroko rozumianym obszarze kultury, o ochronie zabytków, o tym co nas łączy” – mówił.
Zaznaczył, że w jego opinii bardzo istotne będzie m.in. „połączenie sił dwóch regionów w zakresie polityki historycznej”. „Mam na myśli Górę Św. Anny, gdzie oddajemy hołd powstańcom śląskim. To nasza wspólna odpowiedzialność, żeby to miejsce było czymś wyjątkowym – miejscem, w którym możemy pamiętać o historii i pielęgnować ją” – wyjaśnił. Mówił, że temu właśnie ma służyć wspólny projekt wydania leksykonu powstań śląskich.
„Nic nie łączy lepiej, niż kultura” – uznał z kolei Mercik. Wskazał, że woj. śląskie i opolskie od lat wspólnie przyznają już Złote Maski - nagrody za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej (tegoroczne zostaną wręczone w poniedziałek wieczorem w Opolu) czy nagrody im. Karola Miarki, przyznawane za wybitny dorobek, wzbogacający wartości kultury regionu i kraju. Dodał, że władze obu regionów chcą, by wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, które łączą województwa, było więcej. Jak podał, mogą je realizować teatry czy muzea.
Odpowiedzialny m.in. za kwestie kultury członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki poinformował, że leksykon powstań śląskich mają opracować wspólnie naukowcy z Opolszczyzny i Śląska. Po stronie woj. opolskiego liderem projektu będzie PIN Instytut Śląski w Opolu, a po stronie śląskiej Biblioteka Śląska w Katowicach i działający w jej strukturach Instytut Badań Regionalnych. Sawicki wyjaśnił, że pierwsze spotkania w tej sprawie miały miejsce już we wrześniu ub. roku, a publikacja miałaby ukazać się na stulecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego, czyli w roku 2019.
Członek zarządu woj. opolskiego mówił też, że zespół naukowców z Opolszczyzny i Śląska, który ma pracować nad leksykonem, ustalił już harmonogram. W 2016 r. naukowcy będą opracowywać szczegółową koncepcję i plan wydawnictwa, strukturę haseł, wyznaczą też autorów. Oszacowano również wstępnie koszty powstania i wydania publikacji - to ok. 400 tys. zł. Sawicki zaznaczył, że władze obu regionów będą starały się pozyskać dofinansowanie na to przedsięwzięcie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił jednak, że jeśli się to nie uda, to władze obu województw pokryją te koszty z budżetów samorządów opolskiego i śląskiego.
Z kolei dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski wyjaśnił, że współpraca teatru opolskiego i Teatru Śląskiego w Katowicach mogłaby polegać m.in. na tworzeniu spektakli w koprodukcji, jak też na wymianie spektakli obu placówek. Podkreślił, że dałoby to możliwość zaprezentowania dużo szerszego repertuaru dla publiczności w obu regionach. Zaznaczył przy tym, że tego typu współpraca planowana jest już na przyszły sezon, bo obecny jest już zaplanowany. (PAP)
kat/ pz/