Z udziałem pary prezydenckiej - Bronisława i Anny Komorowskich - odbył się we wtorek główny koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu melomani mogli usłyszeć unikatowe w światowej skali jednoczesne brzmienie organów barokowych i romantycznych.
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina ma najstarszą - po Filharmonii Narodowej w Warszawie - orkiestrę symfoniczną w Polsce. Jednym z jej założycieli był pianista, dyrygent i kompozytor Tadeusz Mazurkiewicz, a swój pierwszy koncert orkiestra zagrała 17 lutego 1915 r.
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że następne stulecie będzie również znakomite i będzie służyło daniu satysfakcji społeczności łódzkiej i umocnieniu poczucia wspólnoty, które powstaje m.in. dzięki uczestnictwu w kulturze.
W imieniu swoim i małżonki prezydent życzył Łodzi, wszystkim miłośnikom muzyki, muzykom i ludziom zaangażowanym w kulturę muzyczną dalszych sukcesów, dalszego nie tylko trwania, ale i rozwoju "przy wykorzystaniu tych wszystkich nowych, wielkich możliwości, przed którymi stanęliśmy wszyscy jako kraj, jako miasto, jako społeczność lokalna".
Komorowski wyraził przekonanie, że następne lata będą latami triumfu polskiej kultury, także polskiej muzyki, w Europie i na świecie.
17 lutego 1915 r. Łódzka Orkiestra Symfoniczna, której tradycje kontynuuje Filharmonia Łódzka, dała swój pierwszy Wielki Koncert Symfoniczny w Grosses Theater przy ul. Konstantynowskiej (dzisiejsza Legionów). W jej historycznym składzie znaleźli się m.in. młodziutki Paweł Klecki - wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później sławny dyrygent - oraz Aleksander Tansman, późniejszy światowej sławy kompozytor.
Dokładnie w sto lat od debiutu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej zabrzmiał we wtorek wykonywany także wówczas poemat symfoniczny "Finlandia" Jeana Sibeliusa. W programie znalazł się także koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu laureata 16. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Ingolfa Wundera z Austrii.
Urodzinowy koncert był też prezentacją możliwości, jakie daje unikatowe w skali świata połączenie organów barokowych i romantycznych (symfonicznych) w jednej sali koncertowej. Chociaż organy romantyczne i barokowe operują inną skalą dźwięków i uważa się, że nie mogą grać razem, wyjątkowo ta zasada została złamana i zabrzmiały wspólnie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w zamówionym specjalnie z tej okazji koncercie Krzysztofa Meyera "Musica festiva".
W roli solistów wystąpili prof. Ludger Lohmann - autor koncepcji budowy organów oraz Krzysztof Urbaniak, artysta-rezydent Filharmonii Łódzkiej. Orkiestrę poprowadził Daniel Raiskin, główny dyrygent Filharmonii. Ze względu na ogromne zainteresowanie koncert ten zostanie powtórzony w środę.
Zbudowane w Filharmonii Łódzkiej oba instrumenty organowe pozwalają na stylowe i wierne duchowi epoki wykonawstwo muzyki z różnych okresów. To nowatorskie rozwiązanie na skalę światową, a cała inwestycja kosztowała niemal 12 mln zł.
W ramach jubileuszowych koncertów w piątek, 20 lutego w Filharmonii Łódzkiej zabrzmi m.in. utwór "La citta futurista" Artura Zagajewskiego. Obok orkiestry weźmie w nim udział zespół 16 muzyków amatorów, którzy zagrają m.in. na misach kryształowych i tybetańskich oraz rurach PCV. Tego wieczoru organy romantyczne zabrzmią w Symfonii "Organowej" Camille'a Saint-Sansa.
21 lutego - na finał jubileuszowego cyklu - zaplanowano dwa półrecitale organowe prezentujące pełnię możliwości i paletę barw obu instrumentów. Wystąpią ponownie Ludger Lohmann oraz Krzysztof Urbaniak, a w programie koncertu znajdą się utwory m.in. Bacha i Liszta.
17 lutego 1915 roku Łódzka Orkiestra Symfoniczna, której tradycje kontynuuje Filharmonia Łódzka, dała swój pierwszy Wielki Koncert Symfoniczny w Grosses Theater przy ul. Konstantynowskiej (dzisiejsza Legionów). W jej historycznym składzie znaleźli się m.in. młodziutki Paweł Klecki - wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później sławny dyrygent - oraz Aleksander Tansman, późniejszy światowej sławy kompozytor.
Historia orkiestry niemal od początku związana była z Domem Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Narutowicza. Po wojnie gmach ten stał się siedzibą Państwowej Filharmonii w Łodzi. Obecnie stojący w tym miejscu nowoczesny gmach oddany został do użytku w 2004 r. Jego budowa kosztowała niemal 70 mln zł.
Od 1984 roku Filharmonia Łódzka ma patrona - Artura Rubinsteina, pochodzącego z Łodzi jednego z najsłynniejszych pianistów. Jej orkiestrą na przestrzeni lat dyrygowali m.in. Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, Jacek Kasprzyk, a jako soliści występowali w niej m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka czy Lang Lang. (PAP)
szu/ pz/ je/