Tytuł tomu poetyckiego Czesława Miłosza „Piesek przydrożny” będzie motywem 5. Festiwalu Miłosza, który potrwa w Krakowie od 9 do 12 czerwca. W piątek organizatorzy ogłosili program tegorocznej edycji.
Jak co roku festiwal odbędzie się pod tytułem nawiązującym do twórczości swojego patrona. Punktem odniesienia dla tematyki tegorocznej edycji jest tom poetycki Miłosza „Piesek przydrożny” – program festiwalu wypełni więc poezja podróży i poezja wygnania.
„+Piesek przydrożny+, jedna z najbardziej osobistych książek poety, nie traci nic ze swojej świeżości: wędrówki, podróże, migracje – te dobrowolne i te naznaczone traumą wygnania czy ucieczki, to wyjątkowo bliskie współczesnemu człowiekowi problemy. O nich chcemy mówić na Festiwalu Miłosza, a poezja daje nam niepowtarzalną szansę na dotknięcie tego, co ważne” - powiedziała prezes Fundacji Miasto Literatury Olga Brzezińska.
Podczas festiwalu do wspólnego czytania poezji i dyskusji zaproszą publiczność twórcy z Polski i z zagranicy.
Wśród najważniejszych gości warto wymienić Michaela Ondaatje (Sri Lanka i Kanada), laureata Nagrody Bookera za „Angielskiego pacjenta”, ale przede wszystkim (co sam uznaje za istotniejszą część swojej tożsamości i dorobku) wybitnego poetę, który zdobył pozycję klasyka. Specjalnie na festiwal organizatorzy przygotowali pierwszą książkową prezentację poezji Ondaatje w Polsce – „Zbieracz cynamonu” (Znak, 2016).
„+Piesek przydrożny+, jedna z najbardziej osobistych książek poety, nie traci nic ze swojej świeżości: wędrówki, podróże, migracje – te dobrowolne i te naznaczone traumą wygnania czy ucieczki, to wyjątkowo bliskie współczesnemu człowiekowi problemy. O nich chcemy mówić na Festiwalu Miłosza, a poezja daje nam niepowtarzalną szansę na dotknięcie tego, co ważne” - powiedziała prezes Fundacji Miasto Literatury Olga Brzezińska.
W Krakowie będzie gościł także Adonis (Syria i Francja), który ściśle łączy intensywną twórczość literacką z zaangażowaniem politycznym i działalnością na rzecz kultury arabskiej. Po raz pierwszy w Polsce ukaże się tom jego poezji, zatytułowany „Witając wiatr i drzewa” (Anagram, 2016), i będzie miał premierę na festiwalu.
Kolejny znakomity gość krakowskiego przeglądu – Breyten Breytenbach (RPA i Francja) – to jeden z najbardziej cenionych twórców języka afrykanerskiego – pisarz, poeta, eseista i malarz. Jego sprzeciw wobec apartheidu kosztował go wyrok więzienia i wygnanie z ojczyzny.
Z Belgii przyjedzie Stefan Hertmans. Jego utwory są uznawane za arcydzieła poezji holenderskiej i flamandzkiej. Polskim czytelnikom znany z bestsellerowej powieści „Wojna i terpentyna”, tym razem da się poznać jako poeta dzięki pierwszemu wyborowi wierszy w języku polskim, przygotowanemu z okazji festiwalu przez wydawnictwo Marginesy (2016).
Olga Siedakowa (Rosja) to poetka i tłumaczka poezji europejskiej, laureatka Nagrody im. Władimira Sołowjowa. Dzięki przygotowywanej książce z polskimi tłumaczeniami (KEW, 2016) uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać się z kulturą rosyjską i językiem Wielimira Chlebnikowa, do którego nawiązuje pisarka.
Znamienitym zagranicznym gościem festiwalu będzie też Ashur Etwebi – jeden z najbardziej znanych libijskich literatów, organizator życia kulturalnego w Libii po upadku reżimu Muammara Kadafiego oraz współorganizator festiwali literackich. Etwebi przebywa obecnie w Trondheim w ramach programu ICORN (którego częścią jest także Kraków), stworzonego z myślą o pisarzach prześladowanych w kraju swojego pochodzenia.
Polskimi bohaterami festiwalu będą tacy poeci jak: Agnieszka Mirahina, Michał Książek, Tadeusz Pióro, Przemysław Owczarek, Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Piotr Przybyła, Kacper Bartczak, Piotr Matywiecki, Joanna Roszak, Julia Szychowiak, Jerzy Kronhold.
Tegoroczny festiwal wpisze się w obchody Roku Szekspirowskiego. Krakowska formacja wokalna Cracow Singers i Stanisław Soyka zaprezentują premierowy materiał „Shakespeare a cappella”.
Od ubiegłego roku festiwal odbywa się co roku, a nie jak wcześniej – co dwa. Zdecydowała o tym waga, jaką miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury oraz Instytut Książki przywiązują do poetyckiej tożsamości Miasta Literatury UNESCO.
Partnerem festiwalu jest m.in. Fundacja Wisławy Szymborskiej. W tym roku po raz pierwszy podczas imprezy odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody imienia poetki, a także premiera poświęconego jej twórczości i biografii nowego filmu „Napisane życie” w reż. Marty Węgiel.
„Chcemy, by festiwal, zarówno dzięki współpracy z Festiwalem Literatury dla Dzieci, jak i Fundacją Wisławy Szymborskiej, tworzył ważne przesłanie dla wszystkich odbiorców literatury, ale także mocno wybrzmiał w głośnej debacie o przyszłości czytelnictwa w Polsce” – powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.(PAP)
bko/ mhr/