Tworzenie mapy edukacji kulturowej, szkolenia dla animatorów kultury oraz program grantowy skierowany do lokalnych społeczności to główne elementy projektu "Koalicje Kultury", który rozpocznie się w kwietniu i przez trzy lata realizowany będzie przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Sztuki (MS) Katarzyna Szklarek, program jest częścią ogólnopolskiego projektu "Bardzo młoda kultura" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Na to kompleksowe, trzyletnie przedsięwzięcie złoży się kilka współgrających ze sobą elementów: badania, diagnozy, mapowania, sieciowania, a także podnoszenie kompetencji kadr i wsparcie lokalnych projektów z dziedziny edukacji kulturowej.
"Stworzymy mapę stanu edukacji kulturowej w regionie łódzkim, biorąc pod uwagę nie tylko instytucje kulturalne i oświatowe powołane do tych celów, ale także docierając do niezrzeszonych nigdzie animatorów kultury. Być może oni sami nie nazywają siebie +animatorami+ czy +edukatorami+ ale de facto pełnią taką funkcję np. organizując - w ramach swoich pasji i zainteresowań - warsztaty haftu, garncarstwa czy zajęcia szkolnego teatrzyku" – wyjaśnił kierownik działu edukacji MS dr Leszek Karczewski.
Interaktywna mapa ma zawierać informacje o tym, kto, gdzie, kiedy, jak długo i pod czyją egidą prowadzi w Łódzkiem projekty związane z szeroko pojętą edukacją kulturową. "Już pod koniec pierwszego roku na jej podstawie sporządzimy socjologiczną diagnozę, która – wraz ze stworzonymi tą sama metodologią podobnymi dokumentami z innych województw - stanowić będzie część wielkiej mapy edukacji kulturowej kraju. Diagnoza będzie kontynuowana w latach 2017-2018" - dodał Karczewski, który jest kierownikiem merytorycznym programu w regionie łódzkim.
Edukatorzy z Muzeum Sztuki wraz z partnerami – Miejskim Domem Kultury w Radomsku, Fundacją Prym w Parzęczewie, Miejskim Domem kultury w Konstantynowie Łódzkim i Domem Kultury w Łowiczu -organizować będą szkolenia dla nauczycieli i animatorów dotyczące innego sposobu rozumienia edukacji kulturowej.
"Kultura nie jest po to, aby ornamentacyjnie coś ozdabiać. Chodzi o to, aby została użyta przez instytucje oświatowe jako niezbędny element formacyjny na ścieżce edukacyjnej młodych ludzi. I do tego chcemy w ciągu kolejnych trzech lat doprowadzić" - wyjaśnił Karczewski.
W drugiej turze szkoleń, prowadzonej w różnych miejscowościach regionu, edukatorzy skupią się na kształceniu i doskonaleniu pożądanych cech liderów działań kulturowych, takich jak umiejętność pracy w grupie czy myślenie projektowe.
"W woj. łódzkim program nosi tytuł +Koalicje Kultury+, ponieważ chcemy zachęcać animatorów do tworzenia koalicji na potrzeby konkretnych projektów; przekonywać, że warto poszukiwać partnerów poza macierzystą instytucją i miejscem zamieszkania. Na realizację projektów edukacji kulturowej będzie można już w pierwszym roku programu uzyskać dofinansowanie rzędu 10 tys. zł. Będziemy nagradzać tymi grantami lokalne partnerstwa powstałe niekoniecznie między instytucjami, ale osobami fizycznymi, np. nauczycielem i animatorem" - zaznaczył Karczewski.
W pierwszym roku programu na konkurs regrantingowy przeznaczone zostanie 30 proc. dotacji, w drugim i trzecim – 60 proc. Cała dotacja to ok. 1 mln zł. Pierwszy nabór do programu zostanie otwarty w kwietniu. Powstanie także platforma internetowa, oferująca m.in. swobodny dostęp do mapy edukacji kulturowej w Łódzkiem, która ma być pomocna w nawiązywaniu kontaktów między animatorami. (PAP)
agm/ pz/