Kilkadziesiąt dzieł plastycznych laureata literackiej Nagrody Nobla Guentera Grassa, pokaże Gdańska Galeria jego imienia. Wernisaż wystawy, który będzie jedną z imprez związanych z pożegnaniem przez Gdańsk zmarłego artysty, zaplanowano na 5 maja.
Urodzony w Gdańsku Guenter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece w wieku 87 lat.
Na wystawie znajdą się wybrane dzieła niemieckiego twórcy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Gdańskiej Galerii Guentera Grassa. Stanowią one największą w Polsce i jedną z najpokaźniejszych na świecie kolekcji prac plastycznych Noblisty.
"Zdecydowaliśmy się, że tym razem pokażemy Grassa od strony warsztatowej jako bardzo wszechstronnego autora, który tworzył za pomocą wielu technik. Na ekspozycji zobaczymy zatem akwaforty, akwatinty, grafiki, litografie oraz rysunki wykonywane za pomocą różnych środków tj. węgla, tuszu i sangwiny. Na ekspozycji znajdzie się też rzeźba" - powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Galeria posiada ok. 150 grafik, 19 rysunków i 8 rzeźb artysty, Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada zaś 69 grafik Grassa.
Wróblewska wyjaśniła, że zbiory obu placówek mają charakter przekrojowy zarówno pod względem technik stosowanych przez artystę, jak i dat powstania dzieł.
"Grass był artystą intermedialnym. U niego pisarstwo łączyło się ze sztukami wizualnymi. Motywy z jego powieści i wierszy pojawiały się w grafikach i rzeźbach. To nie są typowe ilustracje książkowe. Tematy i wątki poruszane przez Grassa w pisarstwie i twórczości plastycznej nawzajem się uzupełniają i komentują. Jedne są dopełnieniem drugiego, funkcjonują świetnie razem, ale też i osobno jako autonomiczne dzieła" - podkreśliła Wróblewska.
Wernisaż wystawy "Guenter Grass – kolekcja gdańska" zaplanowano w przyszły wtorek na godz. 20.30. Półtorej godziny wcześniej w Centrum św. Jana (mieszczącym się w XIV-wiecznym kościele św. Jana - PAP) zaplanowano uroczystość, która zainauguruje pożegnanie przez miasto Gdańsk wybitnego pisarza. W jej programie jest m.in. koncert upamiętniający Noblistę. Uczestnicy wydarzenia po wyjściu ze świątyni przy dźwięku blaszanych bębenków przejdą do Gdańskiej Galerii Guentera Grassa na wernisaż wystawy.
Ekspozycja prac plastycznych Grassa w Gdańsku będzie czynna do 26 lipca.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.
Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).
Grass od dziesięcioleci angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego; popierał politykę wobec Polski kanclerza Willy'ego Brandta. Towarzyszył Brandtowi w jego podróży do Polski w grudniu 1970 roku, podczas której kanclerz RFN uznał granicę na Odrze i Nysie, wbrew stanowisku większości mieszkańców zachodnich Niemiec. Sam Grass podkreślał wielokrotnie, że utrata Pomorza czy Dolnego Śląska to zasłużona kara za niemieckie zbrodnie. Z tego powodu sceptycznie zareagował na zjednoczenie kraju w 1990 roku.
Od czasu protestów robotników na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 roku Grass śledził uważnie sytuację w Gdańsku, sympatyzując z polską opozycją. W Solidarności pisarz dostrzegł realizację idei masowego spontanicznego ruchu rewolucyjnego.
W 2006 roku w autobiograficznej książce "Przy obieraniu cebuli" nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny służył w hitlerowskiej formacji zbrojnej Wafen-SS. Zarzucano mu wtedy, że zbyt długo ukrywał ten fakt przed opinią publiczną. "Milczałem ze wstydu" - tłumaczył pisarz.
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. (PAP)
rop/ dym/