Wystawa „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie będzie prezentowana w sali balowej Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju (koło Wałbrzycha) od 22 maja do 13 października 2013 roku.
Ekspozycja MHP pokazywana była wcześniej w Warszawie z okazji Święta Niepodległości oraz podczas radomskich „Kazików”.
Wystawa planszowa „W 526 dni dookoła Polski” została przygotowana w formie komiksu i przypomina pieszy rajd Kazimierza Palucha wzdłuż granic II RP w X rocznicę odzyskania niepodległości.
Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6,5 tysiąca kilometrów. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół i od osób prywatnych.
Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące.
Ekspozycja, oprócz prezentacji niezwykłego wyczynu młodego sokolaka, przedstawia bilans rozwoju państwa polskiego w okresie 1918–1928, a także ukazuje sposoby obchodzenia święta niepodległości przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia oraz pojedynczych obywateli.
***
Pałac Jedlinka, nazywany porcelanowym pałacem pochodzi z XIV wieku. Jego prawdziwy rozkwit rozpoczyna się w XVIII wieku.
Podczas wojen śląskich przebywały tu dwie koronowane głowy: król Prus Fryderyk II Wielki oraz Leopold I. Pałac przez stulecia był siedzibą wielu znanych osobistości i rodów w tym Carla Kristera, rodów von Puckler, von Klitzing, von Maltzan i Boehm.
Z pałacem tym związanych jest wiele tajemnic łączonych z siedzibą sztabu wojsk pruskich w czasie wojen śląskich, kiedy po raz pierwszy rozbudowano jego podziemia, aż po okres drugiej wojny światowej.
Od 1944 roku Pałac, jako obiekt specjalny pod kryptonimem „Willa Erika” pełnił funkcje sztabu Organisation TODT będąc częścią składową obiektu Riese.
Pałac udostępnia zwiedzającym Komnatę Heraldyczną z unikalnym, największym w Polsce zbiorem almanachów gotajskich (praktycznie cały komplet od połowy XIX wieku).
(MHP)