Wystawę poświęconą Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu z okazji 250-lecia jego urodzin, zatytułowaną „Polonezy na powrót”, otwarto we wtorek w siedzibie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych polonezem „Pożegnanie Ojczyzny”.
Ekspozycja prezentuje kopie dokumentów z archiwum Ogińskiego, przekazanego w XIX w. przez jego syna Ireneusza rządowi rosyjskiemu, a także kopie portretów kompozytora oraz osób, z którymi się stykał, m.in. Adama Mickiewicza. Wszystkie eksponaty zostały opisane po białorusku i po polsku.
„Spuścizna Michała Kleofasa Ogińskiego, która jest wspólnym dziedzictwem Białorusi i naszych państw sąsiednich, to moim zdaniem dobitne świadectwo głębokich europejskich korzeni cywilizacyjnych białoruskiej kultury i białoruskiego narodu” – oznajmiła otwierając wystawę wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna.
Na wystawie, przygotowanej przez Państwowe Muzeum Historii Kultury Muzycznej i Teatralnej Republiki Białoruś, pokazano m.in. kopie takich dokumentów jak korespondencja jego ojca Andrzeja z ostatnim królem Rzeczypospolitej, Stanisławem Augustem Poniatowskim.
„Są też rękopisy jego pamiętników, które zaczął pisać jeszcze w Zalesiu, a skończył we Florencji, a także jego listy o muzyce, w których ocenia swoją działalność kompozytorską i podkreśla, że nigdy się nie uważał za zawodowego muzyka” – powiedziała PAP dyrektorka muzeum Zinaida Kuczar.
Zaznaczyła, że wśród eksponatów są też informacje o osobach, które odwiedzały Zalesie, a byli to m.in. Radziwiłłowie, Czartoryscy czy Dołgorucy. „Nie bez kozery Zalesie było nazywane północnymi Atenami” – dodała.
Kompozytor mieszkał w Zalesiu (obecnie obwód grodzieński na zachodzie Białorusi), które wcześniej należało do jego stryja, od 1802 r. W 1822 r. przeniósł się do Florencji, gdzie zmarł.
Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.
Otwarta we wtorek wystawa będzie czynna w MSZ w Mińsku przez dwa tygodnie. Potem pojedzie na Litwę, a następnie do Polski.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jhp/ mc/