I wojna światowa kojarzy się zazwyczaj z walkami na Zachodzie: pod Ypres i Verdun, nad Marną, Sommą i Aisne. Dużo skromniejszą i mniej znaną ikonografię o drugim, największym teatrze działań zbrojnych - froncie wschodnim, przybliża wystawa DSH „Wielka Wojna na Wschodzie 1914–18”.
5 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się wernisaż ekspozycji, która będzie czynna dla zwiedzających do 6 kwietnia 2015 r.
Na wystawie będzie można zobaczyć nieznane zdjęcia i materiały ikonograficzne z frontu wschodniego I wojny, pochodzące z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego, autora ekspozycji, prowadzącego w DSH program Warszawska Inicjatywa Kresowa. Zostanie pokazane ok. 200 fotografii i reprodukcji - m.in. mapy, plany, szkice bitew, karty pocztowe, afisze, ulotki, medale, fragmenty korespondencji, relacji, wspomnień i oficjalnych komunikatów.
Wystawa ma układ tematyczny, nie przedstawia szczegółowego przebiegu działań, tylko funkcjonowanie machiny wojennej, życie na froncie i na terenach przyfrontowych.
Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany, dwujęzyczny - polsko-angielski - album.
Wystawa i album, obok licznych zdjęć, zawierają też podstawowe informacje o stronach konfliktu – armii rosyjskiej, niemieckiej, austriackiej, Polakach walczących w wojskach zaborczych, przebiegu linii frontu, życiu na linii ognia i poza nią - w przyfrontowych miastach i miasteczkach, skutkach wojny dla ogarniętych nią terenów i ludności cywilnej, losach jeńców wojennych, a także krótkie kalendarium działań w tym rejonie Europy od 1914 do 1918 r., fragmenty korespondencji z frontu.
Portal www.dzieje.pl jest patronem wystawy.
Źródło: DSH