„Cytaty z Kolekcji” to nowa seria wystaw, którą zainauguruje we wtorek Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Przez cały rok w muzealnej bibliotece zwiedzający będą mogli oglądać prace, które odnoszą się do tekstu, słowa.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka MOCAK-u Justyna Kuska, każdy miesiąc poświęcony będzie jednemu artyście i jego dziełom. Prezentacjom towarzyszyć mają publikacje oraz archiwalne materiały dotyczące twórcy.
„Wybrane prace łączy odniesienie do tekstu. Poprzez nieoczywistą ekspozycję w kontekście biblioteki chcemy poddać refleksji kulturotwórczą moc słowa” – wyjaśniła rzeczniczka.
Prezentowane dzieła będą pochodzić z liczącej ponad 4,5 tys. prac kolekcji Muzeum. Organizując cykl krakowska placówka nie tylko chce przedstawić dzieła ze swoich zbiorów, ale i – powołując się na cytat historyka sztuki Mieczysława Porębskiego: „Muzeum jest po to, by do niego przychodzić wielokrotnie” – zachęcić do poznawania sztuki współczesnej.
„Cytaty z Kolekcji” dają możliwość zapoznania się z dziełami, które nie są obecnie eksponowane na odrębnej wystawie "Kolekcji" w budynku głównym. "Mamy nadzieję, że kontekst biblioteki zachęci do poszukiwania nowych interpretacji i przyjęcia własnej perspektywy, a także do otwarcia się na obecność sztuki współczesnej w codziennym otoczeniu" - opisała rzeczniczka.
Cykl „Cytaty z Kolekcji” rozpoczyna wystawa fotografii węgierskiego artysty Gezy Perneczkiego. Zdjęcia odnoszą się do terminu „art”. Fotografie powstały w latach 1971–1972 w Kolonii, po emigracji artysty z Budapesztu. W tym czasie mieszkał on w akademiku zbudowanym dla studentów, którzy wyjechali z Węgier po rewolucji w 1956 r. Jego pracownia mieściła się w małym pokoju.
„Choć warunki lokalowe sprawiły, że mógł fotografować wyłącznie niewielkie przedmioty, ostateczna skala twórczych poszukiwań artysty jest imponująca” – zauważyła rzeczniczka.
Geza Perneczky (ur. 1936) to jedna z czołowych postaci węgierskiej teorii i krytyki sztuki. Artysta konceptualny, czyli koncentrujący się na samym procesie twórczym, zajmuje się głównie malarstwem, fotografią, sztuką performatywną, sztuką poczty.
Z wykształcenia jest muzykiem oraz historykiem sztuki. To także redaktor i wydawca literatury, prasy i programów telewizyjnych o sztuce węgierskiej. W 1970 r. wyemigrował do Niemiec, pracował jako nauczyciel w prestiżowym liceum w Kolonii.
Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Ludwiga w Budapeszcie, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. (PAP)
bko/ agz/