Wizerunki Fryderyka Chopina przedstawione na obrazach, banknotach, koszulkach czy znaczkach będzie można oglądać od niedzieli na wystawie "Chopinoskop" w Muzeum Chopina w Warszawie. Na ekspozycji pokazane będą prace wykonane od śmierci kompozytora w 1849 r. do dziś.
177 portretów polskiego kompozytora, zgromadzonych na wystawie, pochodzi z kolekcji muzeum. Wizerunki zostały uwiecznione na portretach, plakatach, rysunkach, litografiach, rzeźbach, medalach oraz na przedmiotach codziennego użytku, banknotach, pocztówkach czy znaczkach. Wszystkie prace powstały po śmierci kompozytora w 1849 r.
"Wystawa dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza jest naśladownictwem i twórczą interpretacją portretów powstałych za życia kompozytora. W drugiej prezentowane są alegoryczne przedstawienia Chopina w różnych kontekstach" - powiedziała PAP wicekurator Muzeum Fryderyka Chopina Kamila Stępień-Kutera.
"Wystawa jest refleksją nad sposobami przedstawiania Chopina i znaczeniami, jakie różne rodzaje wizerunków za sobą niosą" - podkreśliła.
Sposób ujęcia postaci Chopina zmieniał się na przestrzeni dwóch stuleci. Za życia portretowano go głównie jako arystokratę lub mieszczanina. Późniejsze wizerunki ukazywały kompozytora jako patriotę, romantyka skupionego na swojej twórczości czy myśliciela. Na przełomie XIX i XX w. zaczął być przedstawiany jako symbol polskości. Zaczęły mu towarzyszyć wierzby lub łany zboża.
Z kolei w XX w. dominowały przedstawienia abstrakcyjnie i symbolistyczne. Wśród prac znalazł się rysunek Wojciecha Weissa ukazujący kompozytora niemalże w sposób ekspresyjny, na pewno bardzo indywidualny i emocjonalny.
Współczesne ujęcia są niekiedy bardzo oryginalne. Przykładem może być praca meksykańskiego artysty, który przedstawił Chopina jako człowieka muskularnego.
Wystawa "Chopinoskop. Portrety z kolekcji Muzeum Chopina po 1849" stanowi kontynuację wcześniejszej wystawy "Fizis wyjątkowa", na której prezentowane były portrety Chopina powstałe za jego życia.
Wystawę w Muzeum Chopina będzie można oglądać do 9 lutego 2014 r.(PAP)
ac/ ls/ mce/