Inspirowane snami różnych osób prace Elżbiety Jeznach, zamieszkałej od 25 lat we Francji autorki lalkowych przedstawień teatralnych, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku-Nowym Porcie. Wernisaż wystawy - w piątek.
Bezpośrednią inspiracją dla artystki była książka Agnieszki Taborskiej "Senny żywot Leonory de la Cruz". Ta wydana w 2004 r., utrzymana w konwencji czarnego humoru powieść jest pełną tajemnic oniryczną historią o XVIII-wiecznej hiszpańskiej karmelitance wizjonerce, której życiem po dwóch wiekach zafascynowali się malarze surrealiści.
"Wystawa przenosi w surrealistyczny świat snów, marzeń na jawie, do onirycznej rzeczywistości. Pojawią się instalacje z kubikami - wykonane z drewna małe sześciany, w których po zajrzeniu do środka ujrzymy trójwymiarowe kolaże, będące ilustracją wizji sennych różnych osób. W innym pomieszczeniu, do którego wejście prowadzić będzie przez +dziurkę od klucza+, znajdą się poduszki, przez które, po przyłożeniu do ucha, wysłuchać można będzie zapisy czyiś snów" - powiedział PAP współkoordynator ekspozycji Tymon Skiba.
Siedem poduszek z nagranymi snami wykonanych zostało z białego papieru. Osoby, które podzieliły się z Jeznach swoimi snami opowiadają je w kilku językach - po grecku, francusku, włosku oraz po polsku. Niektórym z tych opowieści towarzyszy oprawa muzyczna.
Sama artystka unika, aby prezentację jej twórczości w gdańskiej CSW Łaźnia 2 określać mianem wystawy. "Punktem wyjściem jest onirage, czyli coś na pograniczu spektaklu, performance i wystawy. To wszystko jest jak porzucona scenografia, albo właśnie Biuro Snów Zagubionych (tytuł ekspozycji - PAP)" - powiedziała PAP Jeznach.
"W języku francuskim słowo sen oznacza też marzenie, utopię. To jest dla mnie bardzo inspirujące. Sen to rodzaj ucieczki od rzeczywistości, tak jak sztuka, czy film. Inaczej byłoby mi trudno żyć w szarościach dnia codziennego, to daje mi rozpęd do życia. Będąc dzieckiem bardzo lubiłam spędzać czas w łóżku, wyobrażałam sobie wtedy różne rzeczy" - mówiła artystka.
Urodzona w Gdańsku Elżbieta Jeznach jest scenografką, aktorką i reżyserką. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów lalkarskich. Od 1990 r. mieszka w Paryżu. W 1997 r. założyła w stolicy Francji grupę teatralną Miettes de Spectacles.
Zrealizowała projekty lalkarskie: "Grę w klasy" (1999), "Teatr rzeczy przekręconych" (2000), "Dzikie Światło" (2002), "Profesora Ziółkę" na podstawie tekstu Rolanda Topora. W inspiracji jego twórczością powstały "Święty Proutto" (2002), "Don Juana albo Ja i ja" (2003), "Alicja w Krainie Liter" (2005). Powołała Przenośne Muzeum Rysunku Dziecięcego (2007).
Jej spektakle były grane we Francji na wielu festiwalach, w tym w Clastic Theatre, Marionnettes en Chemins, na Festiwalu Teatru Papierowego, Festiwalu Teatru Gwiazdy Północnej, w le Theatre du Grand Parquet oraz Narodowej Scenie Dieppe.
Wystawa "Biuro Snów Zagubionych" w CSW Łaźnia 2 będzie czynna do 23 sierpnia. (PAP)
rop/ rda/