84 obrazy, grafiki i rysunki Jerzego Dudy-Gracza zaprezentuje w październiku Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Na retrospektywnej wystawie znajdą się prace z lat 1967-2004, niektóre z nich nie były wcześniej pokazywane.
„Wśród dzieł, które są nowością i nie były wcześniej udostępniane, są grafiki z lat 60. powstałe do pracy magisterskiej Dudy-Gracza. Pokażemy także znakomity rysunek ilustrujący +wielki dystans do fizjonomii+, do myślenia o sobie artysty” – powiedziała PAP kuratorka ekspozycji Joanna Gościej-Lewińska.
Na wystawie można będzie poznać prawie wszystkie najważniejsze wątki z dorobku Dudy-Gracza. Z najsłynniejszych tytułów zwiedzający obejrzą „Jeźdźców Apokalipsy, czyli Fucha”, „Józefowi Chełmońskiemu” czy „Hamlet Polny”.
NCK zaprezentuje jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów artysty, czyli autoportret z 1982 r. zatytułowany „Ora et colabora” (pol. módl się i współpracuj). „Tytuł jest dość intrygujący, ponieważ obraz powstał w stanie wojennym. Artysta na obrazie ma na piersi odznaczenie ludowe zasłużonego działacza kultury oraz czapkę zrobioną z gazety +Trybuny Robotniczej+. Obraz jest komentarzem do rzeczywistości, w której artysta żył i na którą był bardzo wrażliwy; Co ważne, nigdy nie był prześmiewcą, był natomiast +wytykalskim+, chciał naprawiać tę polską rzeczywistość poprzez pokazywanie jej kiczowatości, zawiści, wściekłości, niechlujstwa” – zauważyła kuratorka.
„Wśród dzieł, które są nowością i nie były wcześniej udostępniane, są grafiki z lat 60. powstałe do pracy magisterskiej Dudy-Gracza. Pokażemy także znakomity rysunek ilustrujący +wielki dystans do fizjonomii+, do myślenia o sobie artysty” – powiedziała PAP kuratorka ekspozycji Joanna Gościej-Lewińska.
Prezentowane prace pochodzić będą z Fundacji Conspero, która – za zgodą rodziny Dudy-Gracza – opiekuje się dorobkiem artysty.
Kuratorka przyznała, że dla NCK wystawa prac Dudy-Gracza ma olbrzymie znaczenie, a placówka musiała poczynić wiele długotrwałych i kosztownych zabiegów, żeby zorganizować ekspozycję i zapewnić dziełom odpowiednie warunki. „O takiej ofercie, jaką my będziemy mieć, marzą muzea. Zdobyliśmy zgodę i życzliwość wdowy i córki artysty, w staraniach o organizację wystawy bardzo pomogła nam też agencja artystyczna GAP” – wyjaśniła kuratorka.
Wernisaż odbędzie się 2 października, podczas Nowohuckiego Festiwalu Sztuki – w czasie trwania tej imprezy, 3 i 4 października, wystawa będzie bezpłatna. Później, do 29 października, będzie ją można zwiedzać odpłatnie.
Kuratorka przypomniała, że wcześniej NCK prezentowało prace Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, a w przyszłym roku w NCK rozpocznie działalność galeria o powierzchni 200 m kw, w której znajdzie się ekspozycja stała prac Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) - malarz, rysownik, scenograf, pedagog. W 1968 r. uzyskał dyplom na katowickim wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1976-1982 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Artysta pozostawił po sobie prawie trzy tysiące obrazów, które znajdują się w krajowych oraz zagranicznych zbiorach sztuki m.in. w Muzeum Miejskim w Gandawie, Galerii Uffizi we Florencji, Kolekcji Watykańskiej. Miał ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Londynie, Budapeszcie, Paryżu, Moskwie, Rzymie. Jego najważniejsze cykle malarskie to "Motywy i Portrety Polskie", "Motywy, Tańce, Dialogi Polskie", "Obrazy Jurajskie", "Pejzaże Polskie" i "Obrazy Prowincjonalno-Gminne". (PAP)
bko/ pz/