Najważniejsze wydarzenia z historii i kultury pierwszych wieków kształtowania się państwa polskiego pokazane będą od piątku w Gnieźnie na multimedialnej wystawie „Początki państwa polskiego”. Ekspozycję uzupełnią materiały filmowe 3D.
Na wystawę zorganizowaną w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego złoży się ponad 400 eksponatów. Będzie ona podzielona na trzy moduły tematyczne: państwo, źródła i kultura.
Gerard Radecki: „Staraliśmy się pomieścić te wszystkie fakty, które złożyły się na fenomen zaistnienia monarchii piastowskiej, przyjęcie chrztu w Polsce i na akcesję naszego kraju do kultury łacińskiej. Prezentujemy najważniejsze momenty w historii naszego państwa, ale także naszego miasta. Centrum wystawy jest Zjazd Gnieźnieński, spotkanie Bolesława Chrobrego i Ottona III u grobu św. Wojciecha”.
„Staraliśmy się pomieścić te wszystkie fakty, które złożyły się na fenomen zaistnienia monarchii piastowskiej, przyjęcie chrztu w Polsce i na akcesję naszego kraju do kultury łacińskiej. Prezentujemy najważniejsze momenty w historii naszego państwa, ale także naszego miasta. Centrum wystawy jest Zjazd Gnieźnieński, spotkanie Bolesława Chrobrego i Ottona III u grobu św. Wojciecha” – powiedział PAP dyrektor placówki Gerard Radecki.
Wśród prezentowanych eksponatów będą m.in. oryginalne zabytki archeologiczne a także m.in. kopie ksiąg i regaliów.
„W każdej z trzech sal, w których odbywać się będzie wystawa będzie można zapoznać się z tymi samymi wydarzeniami historycznymi widzianymi z trzech różnych perspektyw: przez pryzmat polityki, badań źródeł, które składają się na historię państwowości i z perspektywy przełomu jakim było włączenie się państwa polskiego do kultury Europy Zachodniej” – powiedział Radecki.
Wstępem do poszczególnych ekspozycji w każdej z sal będzie projekcja materiału filmowego przygotowanego w technologii trójwymiarowej.
„Wybór 3D to nasze wyjście naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. Materiały filmowe mają po ok. 10 minut, ukazują m.in. chrzest Polski, kształtowanie się państwa polskiego, Zjazd Gnieźnieński, czy najistotniejsze zabytki kultury, których tak niewiele przetrwało do dzisiejszych czasów” – powiedział.
W przygotowaniu materiałów filmowych wzięli udział profesjonalni aktorzy a także członkowie grup rekonstrukcyjnych. (PAP)
rpo/ ls/