Pamiątki związane z dawnym Radomiem zostaną zaprezentowane na wystawie „Radom - świadectwa przeszłości”, którą od soboty będzie można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wystawie prezentowane będą pocztówki z widokami Radomia, począwszy od tych najstarszych z 1900 r., które wydał radomski drukarz Jan Kanty Trzebiński, po kartki pocztowe z lat 80. ub. wieku. Dużą grupę eksponatów stanowią stare fotografie miasta. Ważnym elementem wystawy będą eksponaty związane z radomskim przemysłem, m.in. pistolety i karabiny z powstałej w latach 20. XX w. - Fabryki Broni.
Znajdą się tam także m.in. XIX-wieczne fraki urzędnicze, pasy słuckie, czyli pochodzące ze Słucka pasy kontuszowe, wyroby znanych radomskich jubilerów, a także nakrycia głowy przygotowane przez kapeluszników i modystki z Radomia.
Tło wystawy stanowi kolekcja drzeworytów, które były publikowane w XIX-wiecznej prasie np. w "Tygodniku Ilustrowanym". Niektóre z nich przedstawiają architekturę Radomia, inne poświęcone są ważnym wydarzeniom m.in. organizowanym w tym mieście w XIX w. wystawom przemysłowo-rolniczym.
„Wspólnym mianownikiem dla tych zbiorów jest to, że pochodzą one z Radomia bądź są z tym miastem związane” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor radomskiego muzeum, Adam Zieleziński.
Zieleziński podkreślił, że ekspozycją „Radom – świadectwa przeszłości” Muzeum im. Jacka Malczewskiego włączy się w tegoroczne obchody Dni Radomia, które rozpoczynają się w mieście w piątek. (PAP)
ilp/ ls/