Księgę Henrykowską czy po raz pierwszy pokazany w Polsce oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich można obejrzeć na wystawie „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. Ekspozycja odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej jeden z kuratorów wystawy Wojciech Mrozowicz, jej przesłaniem jest pokazanie wkładu Wrocławia i całego regionu w kulturę i naukę europejską.
„Mamy tutaj zabytki bardzo ważne dla kultury polskiej, jak np. Księgę Henrykowską z pierwszym w historii zapisanym zdaniem po polsku. Są też obiekty z okresów, gdy dominowała na tym terenie kultura czeska czy niemiecka. Chcemy ten wkład pokazać kompleksowo” - powiedział Mrozowicz.
Tytułowe siedem cudów to sześć obszarów kultury, w których pokazany jest dorobek miasta i regionu. Są to: krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia. „Siódmym obszarem jest +spotkanie+, co wynika z misji Wrocławia, jako miasta spotkań. Chcieliśmy pokazać tę wielokulturowość, która jest od wieków jego ważnym elementem” - powiedział drugi z kuratorów Wojciech Kucharski.
W obszarze krajobraz na wystawie można obejrzeć m.in. fotografie zamków śląskich. W części język najcenniejszym eksponatem będzie rzadko pokazywany oryginał Księgi Henrykowskiej, która jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Obraz Lucasa Cranacha starszego „Madonna pod jodłami” to jedno z dzieł pokazanych w ramach prezentacji sztuki śląskiej. Głównym tematem sekcji poświęconej architekturze będzie zaprojektowana przez Maksa Berga Hala Stulecia, w 2006 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z kamieni milowych w historii architektury.
W dziale nauka pokazano naukowców związanych z Wrocławiem, takich jak odkrywca grup krwi lekarz Ludwik Hirszfeld, czy matematyk Hugo Steinhaus. Można zobaczyć też osiągnięcie współczesne, jakim jest łazik marsjański Scorpio III, zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej i wyróżniony w konkursie zorganizowanym przez NASA.
W części poświęconej religii przypomniana jest postać św. Jadwigi – księżnej Śląska, małżonki Henryka Brodatego. Historię jej życia przedstawia pokazany Kodeks lubiński, prezentowane są też takie oryginalne eksponaty: Kodeks hornigowski, Kodeks Baumgartena czy bulla kanonizacyjna św. Jadwigi.
Wystawa zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” potrwa we wrocławskim Starym Ratuszu od 4 lutego do 14 maja. Jest to część obchodów Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. (PAP)
ros/ agz/