Wystawa poświęcona Domenicowi Quaglio zostanie otwarta w piątek w Muzeum Zamkowym w Malborku. Przed prawie dwoma wiekami artysta, na zlecenie następcy pruskiego tronu Fryderyka Wilhelma, uwiecznił na płótnach malborski zamek.
Wystawa "Monachijczyk w Malborku. Karty z podróży wedutysty Domenica Quaglio do Prus w 1832 roku” została podzielona na dwie części. Pierwsza prezentuje postać tego artysty urodzonego w Monachium w 1787 roku, a wywodzącego się z artystycznej rodziny o włoskich korzeniach.
„W swoim czasie Quaglio, który był malarzem zabytków architektury i pejzażystą, porównywano z Canalettem. Choć w Polsce jest to postać dotąd znana tyko w kręgu historyków sztuki, Quaglio był prawdziwym wirtuozem w swoim fachu” – powiedziała PAP kurator wystawy Justyna Lijka z Gabinetu Rycin Muzeum Zamkowego w Malborku.
Część druga ekspozycji pokaże twórczość Quaglio, w tym przede wszystkim jego prace powstałe w czasie podróży do Prus w 1832 roku, w którą wyruszył na zlecenie następcy pruskiego tronu Fryderyka Wilhelma. W czasie podróży Quaglio odwiedził m.in. wyspę Rugię i Pomorze Zachodnie, Gdańsk, Frombork i Królewiec. Jednak głównym celem artysty było wykonanie kilku widoków malborskiego zamku do kolekcji księcia Ferdynanda.
„W swoim czasie Quaglio, który był malarzem zabytków architektury i pejzażystą, porównywano z Canalettem. Choć w Polsce jest to postać dotąd znana tyko w kręgu historyków sztuki, Quaglio był prawdziwym wirtuozem w swoim fachu” – powiedziała PAP kurator wystawy Justyna Lijka z Gabinetu Rycin Muzeum Zamkowego w Malborku.
„Prace te miały pokazać efekty tzw. romantycznej restauracji malborskiego zamku. Był to ważny etap w historii budowli, która pełniła wówczas z jednej strony funkcje reprezentacyjne, a z drugiej była swoistym muzeum-panteonem prowincji pruskiej” – powiedziała PAP Lijka dodając, że romantyczna restauracja malborskiej warowni odbywała się pod patronatem rodziny królewskiej.
Na wystawie, która zostanie otwarta w piątek w Malborku, obejrzeć będzie można pięć oryginalnych płócien Quaglio oraz dwie przypisywane mu prace. Wystawę uzupełni około 30 reprodukcji prac będących kopiami obrazów monachijczyka bądź pracami innych artystów – wedutystów.
Na ekspozycji zostaną pokazane prace związane nie tyko z Malborkiem, ale też z dwoma innymi miejscami, które odwiedził Quaglio w czasie swojej podróży – Gdańskiem i Fromborkiem.
Oryginalne płótna Quaglio oraz inne eksponaty, które zostaną zaprezentowane na wystawie, malborskie muzeum wypożyczyło z licznych polskich oraz niemieckich muzeów i placówek naukowo-kulturalnych.
Wystawa będzie prezentowana w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim. Ekspozycja czynna będzie do 6 września.
Budowa warowni w Malborku rozpoczęła się ok. 1275 r. W latach 1309-1457 zamek był siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Po wojnie 13-letniej, w efekcie której krzyżacy utracili warownię na rzecz Polski, stolica państwa zakonnego została przeniesiona do Królewca, a Malbork - aż do 1772 r., był jedną z rezydencji królów Polski. W efekcie rozbiorów Polski zamek przeszedł w ręce pruskie i służył m.in. wojsku. W tym czasie twierdza została poważnie zniszczona: zburzono prawie wszystkie gotyckie sklepienia, przebudowano okna, rozebrano wielu bram i murów, co w końcu wywołało liczne protesty.
W ich efekcie, na początku XIX wieku obiekt przekazano konserwatorom sztuki, którym powierzono zadanie restauracji twierdzy. Początkowo przeprowadzano ją bez badań historycznych czy architektonicznych. Dopiero w drugiej połowie XIX w. rozpoczęła się rzetelna rekonstrukcja zamku: jej najważniejszym patronem był Conrad Steinbrecht, który kierował pracami przez 40 lat – do swojej śmierci w 1922 r. W czasie działań wojennych w 1945 r. warownia ponownie została poważnie zniszczona, prace nad przywróceniem jej świetności trwają do dziś. (PAP)
aks/ agz/