W krakowskiej galerii GAGA od niedzieli będzie można oglądać wystawę dokumentującą dokonania pracowni architektonicznej DDJM, w której powstały m.in. projekty Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Bełżcu. DDJM, która powstała w 1991 r. to pracownia mocna związana z Krakowem. Współtworzący ją architekci Marek Dunikowski i Wojciech Miecznikowski pracują ze sobą znacznie dłużej, bo od 1974 r. Później dołączył do nich Jarosław Kutniowski.
Na deskach kreślarskich w pracowni DDJM powstały projekty wielu budynków, które wrosły w pejzaż Krakowa, m.in. pierwszego hipermarketu w mieście Krakchemii, Centrum Biurowego Lubicz, biurowców GTC „Newton”, „Galileo”, „Edison”, Buma Square. Wśród najbardziej spektakularnych realizacji są: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Bełżcu. Jeden z ostatnich projektów to pomysł na nie dokończony od prawie 35 lat biurowiec NOT zwany „Szkieletorem” w pobliżu ronda Mogilskiego.
"Życie szczególnie dzisiaj wymaga pewnego uporządkowania i dlatego staramy się tworzyć architekturę, która rządzi się ponadczasowymi zasadami zarówno w kompozycji jak i układzie urbanistycznym" - mówił PAP Marek Dunikowski. "Wydaje mi się, że dobra architektura to taka, która się podoba ludziom" – podkreślił.
Na wystawie zdjęcia obiektów zaprojektowanych przez DDJM pokazywane są w kontekście wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych takich jak np. denominacja złotego, Nagroda Nobla dla Wisławy Szymborskiej, wybór Jacka Majchrowskiego na prezydenta Krakowa, obchody Roku Krzysztofa Pendereckiego, wejście Polski do UE, ale też otwarcie klubu Singer w Krakowie czy odsłonięcie pomnika psa Dżoka.
"Postanowiliśmy pokazać, jak architektura wpływa na nasze życie codzienne i jak zmienił się przez ostatnie kilkadziesiąt lat Kraków. DDJM to jedna z najbardziej krakowskich pracowni architektonicznych. Marek Dunikowski jest nie tylko świetnym projektantem, ale też doskonałym gawędziarzem" – mówił PAP kurator wystawy Dawid Hajok.
Fotografie budynków opatrzone są krótkimi opowieściami o różnych wydarzeniach, które towarzyszyły ich powstaniu. Architekci wspominają m.in. że w czasach boomu na rynku budowlanym ceny nieruchomości w Krakowie osiągnęły „amerykański poziom”, a ceny mieszkań w jednej z prestiżowych lokalizacji w centrum miasta w ciągu jednej tylko doby podskoczyły o kilkanaście procent. Przypominają też, że kiedy w 1995 r. realizowali inwestycję w Opolu, dojazd tam zajmował im z powodu fatalnego stanu dróg sześć godzin, tyle ile podróż do Drezna.
"Pracownia DDJM nie szokuje ani nie czaruje formą. W dbałości o estetykę nawet najbardziej komercyjne projekty mają u nich wypieszczony detal. Dzięki temu proponowana przez nich architektura jest ponadczasowa, nie ulega chwilowej modzie i mam nadzieję, że właśnie to dostrzegą na wystawie zwiedzający" – mówił Hajok.
Wystawa "DDJM Osie Czasu" będzie czynna w Małopolskim Ogrodzie Sztuki do końca stycznia.
Galerię (Gallery of Architecture in Garden Of Arts - GAGA) tworzą Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla i Małopolski Ogród Sztuki.(PAP)
wos/ abe/