Zdjęcia z Ameryki sprzed 25 lat i z indonezyjskiej Jawy z 2012 r., autorstwa znanego polskiego artysty fotografika Tomasza Tomaszewskiego, są eksponowane w warszawskiej Galerii Obok ZPAF. Wernisaż w piątek 14 czerwca.
Ponad pięćdziesiąt prac Tomasza Tomaszewskiego pokazanych jest na wystawie pt. "Teraz - in progress".
"Fotografie Ameryki sprzed 25 lat, barwne i czarno-białe wykonane tradycyjną techniką i zdjęcia współczesne z Indonezji, czarno-białe, cyfrowe prowokują do dialogu między czasami i między technikami" - powiedziała PAP Anna Wolska, kurator wystawy.
Jak dodała jest to okazja do badań, analizy i porównań tzw. analogowej fotografii z fotografią cyfrową, jak też zastanowienia się nad możliwościami jakie stwarza kolor, a jakie wynikają z zastosowania tradycyjnej czarno-białej fotografii.
Kurator zaznaczyła, że Tomasz Tomaszewski jest gościem galerii i prezentuje swoje prace na jej zaproszenie. "Dotychczas nasza Galeria OBOK ZPAF była kojarzona z przeglądami dokonań młodych twórców. Teraz wzbogacamy naszą formułę programową i trzy - cztery razy do roku będziemy gościć najwybitniejszych artystów".
Zdjęcia amerykańskie Tomaszewskiego są znane. Natomiast, wystawa zdaniem kurator - jest wyjątkową okazją do obejrzenia fotografii z Indonezji, z wyspy Jawy.
Na czarno-białych fotogramach widać parowe maszyny, wielkie koła zębate; te urządzenia w fabryce cukru to relikty technologii sprzed wieku. Plantacje trzciny założyli na Jawie Holendrzy prawie 300 lat temu, i jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku Jawa była jednym z największych producentów cukru na świecie. Dzisiaj, z ponad dwustu fabryk zostało kilkanaście. Sceny z fabryk i plantacji oraz z życia cukrowego miasteczka fotografował właśnie Tomaszewski.
Zdjęcia powstały na zamówienie holenderskiej fundacji Noorderlicht, która zleciła sześciu fotografom, w tym Tomaszewskiemu, przygotowanie raportu fotograficznego dotyczącego produkcji cukru w byłych koloniach holenderskich oraz krajach, z którymi Holandia miała ekonomiczne powiązania.
"To było jak podróż do przeszłości. Znalazłem się wśród maszyn parowych i archaicznych narzędzi, które sto lat temu przywieźli na Jawę Holendrzy. Wiele z nich było zepsutych. Robotnicy w fabryce pracowali bez ubrań ochronnych, na bosaka. Jednak pomimo panującego tu rozgardiaszu, upału sięgającego 100 stopni i ogromnej wilgotności powietrza, produkcja toczyła się. To była dla mnie lekcja, żebym nigdy nie oceniał rzeczy po ich wyglądzie" - mówił Tomaszewski przy okazji pierwszej prezentacji zdjęć.
Na obecnej wystawie są one elementem jego projektu - zestawienia kolorowych prac z dwu okresów życia autora oraz czarno-białego zestawu ostatnich zdjęć wykonanych na Jawie. "Rzadkość tej sytuacji polega nie tylko na tym, że w kilku przypadkach wykonałem nowe zdjęcia z dokładnością miejsca nieomalże co do centymetra, ale również, że tematem moich współczesnych fotografii były te same zagadnienia, co na obrazach sprzed ćwierć wieku. Materiał można uznać więc za wyjątkowo
do analizy wygodny" - mówi Tomaszewski.
Tomasz Tomaszewski (ur. 1953 r.) zajmuje się fotografią prasową, publikował zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle.
Wydał kilka książek autorskich: "OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy" (tekst Małgorzata Niezabitowska), "W poszukiwaniu Ameryki" (tekst Małgorzata Niezabitowska), "Cyganie Polscy" (tekst Jerzy Ficowski), "W Centrum", "Niezwykła Hiszpania", "Rzut Beretem" oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Miał wiele wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze.
Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers.
Wystawa "Teraz - in progress" czynna będzie do 26 czerwca. (PAP)
abe/ tpo/