Na wystawie konkursowej "Spojrzenia 2015” prezentowane będą od wtorku w Zachęcie prace pięciu artystów, finalistów VII edycji nagrody Deutsche Bank.
Tegoroczna wystawa konkursowa to prezentacja pięciu indywidualności twórczych. Swe konkursowe prace w Zachęcie wystawiają: Alicja Bielawska, Ada Karczmarczyk, Piotr Łakomy, Agnieszka Piksa, Iza Tarasewicz.
Swoją sztukę Alicja Bielawska podczas poniedziałkowej prezentacji wystawy mediom określiła jako poezję przedmiotów. Artystka tworzy rzeźby, wykorzystując proste metalowe konstrukcje oraz tkaniny, np. puszyste koce. Powstałe przedmioty, pozornie funkcjonalne i o znajomych kształtach, są przez artystkę przekształcane, wyrywane z kontekstów codzienności i myślowych schematów. Bielawska bada materialny świat, dziwi mu się i kwestionuje go, poszukując wyjątkowości w zwykłych przedmiotach. Na wystawie prezentuje zbiór rzeźb i rysunków Konstelacje.
Druga finalistka Ada Karczmarczyk utrzymuje swą sztukę w konwencji awangardowej. Jako ADU — katolicka supergwiazda muzyki pop — komponuje, nagrywa i publikuje na swoim wideoblogu piosenki oraz teledyski będące jej propozycją nowej sztuki sakralnej. Prezentowany na wystawie projekt podejmuje temat kobiecej natury Kościoła. Odwołując się do cytatów z Biblii porównujących Chrystusa do Oblubieńca, a Kościół do Oblubienicy, artystka kreuje wizerunki Kościołów katolickiego, protestanckiego i prawosławnego, akcentując różnice między nimi.
Inspiracją pokazywanej w Zachęcie instalacji Piotra Łakomego stał się - jak powiedział artysta - Endless House (Nieskończony dom) — dzieło życia architekta Fredericka Kieslera i idea interakcji między człowiekiem a jego środowiskiem naturalnym i technologią. Instalacja Łakomego stanowi odniesienie do Kieslerowskiej koncepcji postrzegania architektury jako ludzkiego organizmu. Namiot-lampa został wykonany ze światłoczułej tkaniny, przez którą widać pulsujące w środku światło imitujące rytm ludzkiego oddechu. To pojawiające się w wielu pracach artysty światło staje się również czynnikiem budującym i określającym architekturę. Forma namiotu nawiązuje do pozostałych obiektów artysty (kamizelka, kapok, pokrowce) i idei „budowania ochronnych mieszkań na części ciała”.
Agnieszka Piksa porusza się w sferze słowa i wizualności. Tworzy rysunki narracyjne, autorskie komiksy, eseje wizualne. Używając prostej kreski, podejmuje próbę nadania kształtu słowu i bada jego plastyczność. Rysuje komiksy "do tekstów" literackich, naukowych, legend, poezji, snów, treści e-maili. Historie Piksy nie mają ani początku ani zakończenia, stanowią zbiór wypunktowanych zdarzeń w przestrzeni. Artystka próbuje ustanowić wizualne reguły porządkujące chaotyczną rzeczywistość. W tym celu kreśli diagramy i wykresy pojęciowe, podejmuje próbę "opisania nieopisywalnego". W Zachęcie prezentuje projekt "Tropy". Tytuł odnosi się zarówno do procesu śledzenia, jak i terminu muzycznego oznaczającego rodzaj utworu rozwijającego już istniejący wątek.
Iza Tarasewicz tworzy obiekty i instalacje przestrzenne, które nieustannie przekształca sama bądź z zaproszonymi do współpracy artystami. Obecnie prezentuje na wystawie swój najnowszy projekt TURBA, TURBO. Punktem wyjścia stał się modernistyczny okrągły kwietnik z lat 30. którego formę artystka skojarzyła z Wielkim Zderzaczem Hadronów w ośrodku CERN pod Genewą — akceleratorem rozpędzającym cząstki elementarne do prędkości bliskiej prędkości światła i zderzającym je ze sobą. Praca Tarasewicz jest abstrakcyjnym ekwiwalentem kolizji cząstek prowadzącej do chaosu.
Konkurs Spojrzenia — Nagroda Deutsche Bank, odbywający się co dwa lata (pierwsza edycja miała miejsce w 2003 r.), to projekt wspierający rozwój młodej sztuki polskiej. Dzięki tej inicjatywie możliwe jest wypromowanie w Polsce i za granicą najlepszych twórców młodego pokolenia oraz uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych.
Laureatów konkursu poznamy podczas gali wręczenia nagród 22 października.
Kuratorkami wystawy finalistów są Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka, za projekt graficzny odpowiada Honza Zamojski.
Organizatorami Spojrzeń 2015 - VII edycji konkursu są: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank Polska S.A. i Deutsche Bank AG.
Wystawa w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki czynna będzie od 8 września do 15 listopada. (PAP)
abe/ pz/