Ponad 350 zdjęć różnych formatów prezentowanych jest na wystawie fotografii przyrody Tomasza Gudzowatego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jest to pierwszy tak obszerny przegląd dorobku fotografa w dziedzinie fotografii przyrody.
Wernisaż wystawy pt. "Closer" odbył się w piątek wieczorem w Państwowej Galerii Sztuki (PGS) w Sopocie. Ekspozycja prezentowana na parterze galerii będzie czynna do października.
Kuratorka wystawy i asystentka fotografa Maja Kaszkur powiedziała PAP, że większość z ponad 350 fotografii prezentowanych w Sopocie to są małe zdjęcia antylop gnu wykorzystane w instalacji. Zdjęcia zostały zrobione osiem lat temu w czasie migracji tych zwierząt z Kenii. Podała, że na wystawie znalazło się ok. 40 fotografii w dużym rozmiarze.
Najnowsze prace, nigdzie wcześniej nie pokazywane, pochodzą z listopada ub. roku z Falklandów i Południowej Georgii; pokazują one pingwiny królewskie, słonie morskie i albatrosy.
"Tomasz Gudzowaty stawia widza oko w oko z naturą, ukazując jej potęgę i nieodparte piękno" - czytamy na stronie internetowej PGS.
"Fotografia przyrodnicza Gudzowatego, zachowując charakter dokumentu i wierna tradycji klasycznego fotoreportażu, wyróżnia się ekspresyjną, wyrafinowaną formą plastyczną, co jest widoczne zwłaszcza w jego obrazach wspaniałych spektakli natury, takich jak doroczna migracja gnu lub sezon lęgowy w wielotysięcznych koloniach pingwinów" - podaje strona galerii.
Tomasz Gudzowaty, fotograf, wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów World Press Photo i Picture of the Year urodził się 19 września 1971 roku w Warszawie. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jak podaje portal culture.pl, jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografów (ZPAF). Stale współpracuje z agencją Focus Fotoagentur z Hamburga. W latach 2004-2011 prowadził w Warszawie Yours Gallery. W 2011 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie sztuk wizualnych za swoje osiągnięcia na polu fotografii.
Zaczynał od fotografii przyrodniczej i w niej osiągnął pierwsze międzynarodowe sukcesy. Podróżując w egzotyczne miejsca, robił między innymi zdjęcia afrykańskich dzikich zwierząt. Pierwszą w swym dorobku nagrodę World Press Photo otrzymał w 1999 roku za głośne zdjęcie "Pierwsza lekcja zabijania", przedstawiające małe gepardy uczące się polowania na gazele.
Gudzowaty wykonał także liczne reportaże fotograficzne o tematyce społecznej, np. zrealizowany w 2011 roku cykl zatytułowany "Bokserzy". Opowiada on o założonej w jednej z najuboższych dzielnic Sao Paulo Akademii Boksu.
Od dłuższego czasu Tomasz Gudzowaty koncentruje się jednak przede wszystkim na fotografii sportowej. Swą uwagę kieruje na sporty peryferyjne: egzotyczne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny, powszechnie znany nurt. Do najbardziej znanych jego realizacji w tej dziedzinie należą serie prac ukazujące niepełnosprawnych sportowców czy mnichów z klasztoru Shaolin.
Publikował m.in. w magazynach: "Max", "L'Equipe", "Guardian", "Newsweek", "Forbes", "Time" i "Photo". Wydał też kilka albumów fotograficznych. (PAP)
bls/ ann/