21 prac – głównie zdobionych bursztynem dzieł sakralnych, wykonanych w pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich - złoży się na wystawę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wśród eksponatów będzie bursztynowo-brylantowa sukienka na obraz matki Boskiej Częstochowskiej.
Najnowsza wystawa w Muzeum Bursztynu będzie dostępna dla zwiedzających od piątku. „Będzie to najważniejsza ekspozycja w tym sezonie, potrwa do końca września. Wystawą tą chcieliśmy uczcić kanonizację Jana Pawła II, zwróciliśmy się więc do rodziny gdańskich mistrzów bursztynu specjalizujących się w tematyce sakralnej z prośbą o zaprezentowanie swoich prac” – powiedziała PAP kurator wystawy Renata Adamowicz.
Doboru dział, które będą prezentowane na ekspozycji zatytułowanej "Mariusz i Kamil Drapikowscy. Sztuka w kręgu sacrum", dokonali sami twórcy. „Kluczem doboru prac była chęć pokazania, jaki wpływ na nas - artystów miało nauczanie Jana Pawła II” – powiedział PAP Mariusz Drapikowski – rzeźbiarz i twórca pracowni „Drapikowski Studio”.
Jednymi z najważniejszych dzieł prezentowanych na wystawie będą dwie prace wykonane dla klasztoru paulinów na Jasnej Górze. „Klasztor wyraził zgodę, aby w tym szczególnym roku wypożyczyć suknię bursztynową, która powstała jako podziękowanie Matce Bożej Jasnogórskiej za życie i pontyfikat Jana Pawła II oraz bursztynową monstrancję upamiętniającą wprowadzenie przez Jana Pawła II czwartej tajemnicy różańcowej – światła” – wyjaśnił artysta.
Bursztynowa sukienka na obraz matki Boskiej Częstochowskiej trafiła na Jasną Górę w 2005 r. Obok podziękowania za dokonania polskiego papieża, służyła też uczczeniu jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry oraz jubileuszu 25-lecia powstania „Solidarności”.
Sukienka waży 9 kg, ale do jej wykonania zużyto w sumie około 30 kg różnobarwnego - złocistego, żółtego i białego, bursztynu pochodzącego z Polski, Sambii (obwód kaliningradzki) i Ukrainy. Bursztyn umieszczono na srebrnej konstrukcji i okuto złotem oraz srebrem. Całość uzupełnia tysiąc brylantów. Na szacie umieszczono napis "Totus Tuus" (Cały Twój).
Poza sukienką oraz bursztynową monstrancją z Jasnej Góry, na wystawie, która zostanie urządzona w sali sądowej Muzeum Bursztynu, można będzie obejrzeć m.in. płaskorzeźby o tematyce sakralnej, w tym portret Jana Pawła II oraz św. siostry Faustyny Kowalskiej.
Ze względu na ich wielkość część prac prezentowana będzie na dziedzińcu placówki. Widzowie obejrzą tam dwie marmurowe rzeźby Kamila Drapikowskiego: Madonnę Apokaliptyczną oraz św. Michała Archanioła, która to praca jest parafrazą postaci uwiecznionej na rewersie prawego skrzydła tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
Pracownia "Drapikowski Studio” powstała w 1984 r. w Gdańsku. Jej założyciel - Mariusz Drapikowski ukończył studia na wydziale rzeźbiarskim ASP w Łodzi, na tej samej uczelni studiował też na Wydziale Projektowania Biżuterii. W prowadzeniu pracowni pomaga ojcu 31-letni syn Kamil, absolwent wydziału rzeźbiarskiego ASP w Gdańsku.
Drapikowscy słyną przede wszystkim ze spektakularnych i prestiżowych realizacji sztuki sakralnej – poinformowała Adamowicz. Oprócz sukienki i monstrancji dla ołtarza w klasztorze jasnogórskim odtworzyli m.in. srebrne tabernakulum oraz dwie figury: Św. Kazimierza i Św. Pawła Pustelnika. Z kolei w Gdańsku, w kościele św. Brygidy, znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł Mariusza Drapikowskiego - niedokończony jeszcze bursztynowy ołtarz oraz – wykonana także z jantaru, monstrancja.
W studiu Drapikowskiego powstał też m.in. tryptyk zdobiący ołtarz IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie oraz Ołtarz Miłosierdzia wykonany dla Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie. Prace Mariusza Drapikowskiego znajdują się też w wielu muzeach na świecie, m.in. w Muzeach Watykańskich, Muzeum Zamkowym w Malborku czy Muzeum w Rydze. (PAP)
aks/ ls/