Ponad tysiąc zabytków znalezionych przez archeologów w czasie prac na Targu Siennym, można oglądać na wystawie otwartej w Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Znaleziska pochodzą z okresu od XIV do XVIII wieku i są wśród nich m.in. monety i biżuteria ale też np. zabawki.
Otwarta w środę wystawa urządzona została w piwnicach Ratusza Głównego Miasta, w którym to obiekcie funkcjonuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja nosi tytuł „Targ Sienny w Gdańsku – przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych”.
Jednymi z najstarszych prezentowanych na niej znalezisk jest m.in. kilkadziesiąt plakietek pielgrzymich czyli odlanych z metalu niewielkich znaków, jakie – przede wszystkim w średniowieczu, wierni mogli kupić w miejscach kultu na pamiątkę pielgrzymki.
Obok tych związanych z religią, na terenie Targu znaleziono też plakietkę o tematyce świeckiej. Umieszczono na niej wizerunek ptaka oraz łaciński napis „Amor vincit omnia”. „Ptak być może jest papugą albo turkawką, a napis oznacza oczywiście +Miłość zwycięża wszystko+” – powiedziała PAP kurator wystawy z ramienia MHMG Katarzyna Kurkowska wyjaśniając, że plakietka pochodzi z drugiej połowy XIV bądź początku XV wieku.
Zwiedzający obejrzą też na wystawie wiele zabytków numizmatycznych, m.in. złote i srebrne monety oraz żetony i plomby, którymi znakowano przeznaczone do sprzedaży towary. Wyeksponowano także liczną biżuterię, w tym obszerny zbiór pierścionków i sygnetów, wiele obrączek, łańcuszków czy ozdobnych haftek i guzików.
Wystawa pokazuje także elementy uzbrojenia (w tym np. części żelaznych rękawic) oraz fragmenty odzieży i obuwia, w tym patynki (rodzaj butów).
Częścią ekspozycji jest też spory zbiór zabawek, a wśród nich grzechotki, miniaturowe meble i naczynia kuchenne, a także gwizdki i ołowiane żołnierzyki.
Na wystawie prezentowane są także elementy zabudowy i infrastruktury, na jakie natrafili archeolodzy w czasie badań. Są to m.in. pozostałości budynków, latryn, drewnianych wodociągów, nawierzchni brukowanych ulic, a także pieców hipokaustum – czyli systemu grzewczego, w którym – jako źródło ciepła służył nie otwarty ogień, a gorące powietrze.
Autorem koncepcji wystawy był Robert Krzywdziński – archeolog, który prowadził badania na terenie Targu Siennego. Ekspozycja będzie czynna do 25 września br.
Targ Sienny ulokowany jest w ścisłym historycznym centrum Gdańska (niegdyś znajdował się tuż za murami obronnymi miasta), w sąsiedztwie jednej z dawnych bram wjazdowych - Bramy Wyżynnej. W przeszłości Targ służył głównie handlarzom końmi i bydłem, stąd w XVII wieku nazywany był Targiem Końskim lub Targiem Wołowym, a w XIX wieku jego oficjalną nazwę zmieniono na Sienny nawiązując do siana, którym karmiono konie i bydło.
Jak informuje gedanopedia.pl, pod koniec XIX wieku na Targu planowano wzniesienie budynku nowego miejskiego teatru z widownią na 1550 miejsc, planów tych jednak nie zrealizowano i na początku XX wieku plac zaczął pełnić funkcję dworca autobusowego a także miejsca różnych uroczystych zgromadzeń czy manifestacji (czasem nawet z udziałem około 70 tysięcy ludzi).
Identyczne funkcje – miejsca manifestacji i uroczystości a także dworca autobusowego, a następnie pętli autobusowej, plac pełnił po 1945 roku. Wówczas nosił on nazwę 1 Maja. Po 1990 roku przywrócono mu nazwę historyczną, a w części placu powstało miejskie targowisko, które – po kilku latach, przeniosło się do dwóch hal targowych.
Hale rozebrano w 2011 roku, a po kilku latach na tym terenie rozpoczęła się inwestycja pod nazwą Forum Gdańsk prowadzona przez firmę Multi Poland. W jej ramach na przestrzeni około 6 hektarów powstaje wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy z m.in. 220 lokalami, kinem oraz wielopoziomowym parkingiem na ponad tysiąc miejsc. Na terenie Forum znajdzie się też Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok. (PAP)
aks/ par/