Około 70 tkanin wykonanych w ciągu 40 lat pracy artystycznej Elżbiety Kędzi będzie można oglądać od środy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ekspozycję złożą się prace małego i dużego formatu - od miniatur i żakardów po gobeliny.
"Prace Elżbiety Kędzi są prawdziwie rozpoznawalne. Mają zespół cech własnych, wskazujących bezbłędnie autorkę kompozycji. To w dużej mierze zasługa konsekwencji w posługiwania się zespołem oszczędnych geometrycznych i graficznych form, wizualizowanych w gobelinie, w tkaninie żakardowej i nicielnicowej, w mini-formach tkackich" - podkreśliła w katalogu do wystawy kurator Małgorzata Wróblewska-Markiewicz z Działu Tkaniny Artystycznej łódzkiego muzeum.
Na ekspozycję złożyło się około 70 tkanin oraz projektów tkanin wykonanych przez artystkę w ciągu 40 lat pracy. Drogę kariery artystycznej Kędzi wyznaczają - podkreśla kuratorka - przede wszystkim gobeliny. Najwcześniejsze prace mogą zaskoczyć malarską formułą, z kolei najnowsze kompozycje podporządkowane są rygorowi geometrii.
Tkaniny Elżbiety Kędzi są "dopracowane w każdym centymetrze kwadratowym, wciągają w ponadczasową, bo porządkowaną matematyczną dyscypliną, relację o rzeczywistości" - zaznaczyła. Wróblewska-Markiewicz charakteryzuje je jako spokojne w tonie narracji i oszczędne w zredukowanej palecie barwnej. Jej zdaniem, z projektów artystki "przebija swoisty rzeczowy klasycyzm harmonii kształtu i koloru."
Elżbieta Kędzia (ur. 1952 r.) jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 1986 przebywała na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Paryżu, odbywając staż w Manufactures Nationales des Gobelins. W latach 1976 – 2014 pracowała w macierzystej uczelni na Wydziale Tkaniny i Ubioru.
Obecnie prowadzi zajęcia z podstaw kompozycji, architektonicznego projektowania tekstyliów i tekstyliów w organizacji przestrzeni użytkowej w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W latach 1990 – 2004 była uczestnikiem European Textile Network. Od 1994 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków "Polska Sztuka Użytkowa".
Artystka zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych oraz prezentacjach polskiej tkaniny unikatowej w ośrodkach na całym świecie. (PAP)
agm/ par/