Wystawę "Muzeum na kółkach" prezentującą żydowskie dziedzictwo w Polsce będzie można od czwartku oglądać w parku miejskim w Zduńskiej Woli (Łódzkie). Jej organizatorem jest warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Inauguracja projektu odbyła się pod koniec czerwca w Warszawie. Następnie "Muzeum na kółkach" wyruszyło w trasę po Polsce. Do kwietnia 2016 roku będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców oraz wybrane festiwale kulturalne m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym. W każdym z tych miejsc wystawa potrwa trzy dni.
Jak poinformowała we wtorek PAP Zofia Biernacka z warszawskiej placówki Zduńska Wola jest pierwszym miastem niefestiwalowym, w którym ekspozycja zostanie pokazana. W województwie łódzkim zobaczyć ją będzie można jeszcze w Warcie i Brzezinach.
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego.
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego.
Według Biernackiej Zduńska Wola to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski. Pierwsze wzmianki o Żydach zduńskowolskich pochodzą z 1788 roku. W osadzie mieszkały wtedy trzydzieści trzy rodziny żydowskie. W 1828 roku została powołana Gmina Żydowska, która część swojego budżetu przeznaczała m.in. na zapomogi czy pomoc lekarską. Utrzymywała szkoły i fundowała kursy judaistyczne.
Jeszcze w 1939 roku prawie czterdzieści procent mieszkańców Zduńskiej Woli stanowili Żydzi.
Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Ekspozycji towarzyszyć będą prowadzone m.in. przez edukatorów muzeum warsztaty, dyskusje, pokazy filmów i działania w przestrzeni miejskiej.
Projekt "Muzeum na kółkach" realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu m.in. z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (PAP)
jaw/ ls/