W Bibliotece Europejskiej w Rzymie otwarta została w środę wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi z okazji obchodzonego w Polsce roku wybitnego pedagoga i pisarza, który zginął w hitlerowskim obozie w Treblince w 1942 roku. Na ekspozycję zorganizowaną w prestiżowej placówce w Wiecznym Mieście składa się 18 tablic ze zdjęciami i fragmentami pism Korczaka. Całość, przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tworzy opowieść o życiu Starego Doktora.
Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z Joanną Olczak-Ronikier, autorką książki "Korczak. Próba biografii". Pisarka poznała w dzieciństwie, gdy był jej lekarzem. Rodzinę autorki łączą niezwykłe więzy z Korczakiem, który zginął wraz ze swymi wychowankami. Dziadkowie Olczak-Ronikier, właściciele wydawnictwa J. Mortkowicza wydali wszystkie jego książki, a jej matka napisała jego pierwszą monografię.
Stowarzyszenie Janusza Korczaka we Włoszech zadeklarowało, że postara się, by biografia Joanny Olczak-Ronikier ukazała się także w tym kraju, zwłaszcza że, jak się podkreśla, jest on bardzo znany. W Italii znajdują się pomniki autora „Króla Maciusia Pierwszego”. Wydana też została jego praca „Prawo dziecka do szacunku”.
Również w środę w Vercelli na północy Włoch odbyła uroczystość otwarcia Piemonckiego oddziału Stowarzyszenia Korczaka. (PAP)
sw/ fit/ abe/