Wystawa "Wokół Maltańskiego Krzyża", poświęcona Zakonowi Maltańskiemu, zostanie otwarta 20 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawę składają się dzieła sztuki i dokumenty ilustrujące dzieje jednego z najstarszych zakonów rycerskich.
Ekspozycja poświęcona dziejom Zakonu Maltańskiego skupia się również na związkach Zakonu z Polską. "Mamy nadzieję, że wystawa stanie się pretekstem do rozważań na temat roli Zakonu Maltańskiego, również w dziejach Polski i Warszawy" - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej na Zamku Królewskim Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Wśród eksponatów znajdą się portrety, zbroje, regalia i dystynkcje Wielkich Mistrzów, elementy uzbrojenia rycerzy maltańskich, srebra, rzadkie okazy broni białej, oryginalne elementy wyposażenia szpitala joannickiego, malarstwo i grafika nawiązujące do dziejów i misji Zakonu.
Wśród eksponatów znajdą się portrety, zbroje, regalia i dystynkcje Wielkich Mistrzów, elementy uzbrojenia rycerzy maltańskich, srebra, rzadkie okazy broni białej, oryginalne elementy wyposażenia szpitala joannickiego, malarstwo i grafika nawiązujące do dziejów i misji Zakonu.
Unikatowe obiekty prezentowane są w Polsce po raz pierwszy dzięki poparciu Suwerennego Zakonu Maltańskiego, organizacji "Heritage Malta" oraz Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Eksponaty pochodzą z kolekcji Palazzo Magistrale i Villa Magistrale w Rzymie oraz Muzeum Sztuk Pięknych, Biblioteki Narodowej i Pałacu Wielkiego Mistrza w La Valletcie na Malcie.
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim to jeden z najstarszych katolickich zakonów rycerskich. Wywodzi się bezpośrednio od średniowiecznych zakonów działających na Bliskim Wschodzie, założony został w 1113 roku przez Gerarda de Martiguesa. Zakon odegrał znaczącą rolę w historii Europy ze względu na swoją siłę militarną a także zasługi w organizowaniu pierwszych szpitali średniowiecznych na kontynencie. Członkowie zakonu prowadzili wszechstronną działalność medyczną i opiekuńczą. Zasłynęli również jako rycerze w walce z niewiernymi.
Do Polski rycerze Zakonu dotarli w I połowie XII wieku. Pierwsze komandorie założono na Dolnym Śląsku. Do Małopolski zostali sprowadzeni przez księcia Henryka Sandomierskiego. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich powstał w 1927 roku pod kierownictwem hr. Bogdana Hutten-Czapskiego. Po zakończeniu II wojny światowej funkcjonował na emigracji aż do 1992 roku, gdy został reaktywowany w Polsce.
Organizatorzy wystawy przygotowali również ofertę edukacyjną: warsztaty dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, spotkania weekendowe oraz zajęcia w ramach Dnia Atrakcji 25 listopada.
Organizatorami wystawy są Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Zamek Królewski w Warszawie, Ambasada Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego w Polsce. Ekspozycja potrwa do 13 stycznia. (PAP)
pj/ abe/